Lekarze zalecają rodzicom, by szczepili córki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Mimo to wielu rodziców rezygnuje ze szczepionki z powodu obaw przed jej skutkami ubocznymi. Obawy są w większości nieuzasadnione, nie udowodniono bowiem, aby szczepionka przeciw HPV powodowała zagrażające zdrowiu skutki uboczne. Reakcje na podanie szczepionki to najczęściej odczyn alergiczny w miejscu podania, drętwienie ręki, ból głowy i stan podgorączkowy.
Czytaj: Kielce: bezpłatne szczepienia ochronne dla kolejnej grupy dzieci >>>
– Istnieje wiele mitów związanych ze szczepieniami HPV, opartych głównie o informacje rozpowszechniane przez ruchy antyszczepionkowe. Są to najczęściej informacje niepotwierdzone badaniami klinicznymi ani rzetelną wiedzą. Popularnym mitem związanym ze szczepieniami było przekonanie, że podanie szczepionki może wywołać chorobę u dziecka. Dość długo funkcjonował również mit dotyczący związku szczepionek z autyzmem, który został już obalony – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc, ginekolog z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Szczepionka przeciw HPV zalecana jest dziewczynkom w wieku 11-15 lat. Wydawana jest na receptę przez lekarza po uprzednim przebadaniu pacjentki. Cena szczepionki waha się między 1000 a 1500 zł, w zależności od kwoty refundowanej. Szczepionka jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania rakowi szyjki macicy, który jest wykrywany co roku u około 3200 kobiet, ponad połowa z nich umiera.
– Statystyki dotyczące zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy czy zachorowalności na wszelkie inne choroby związane z zakażeniem wirusem HPV plasują nas bliżej krajów Trzeciego Świata aniżeli Europy. Jeżeli więc mamy taką możliwość, a w tej chwili szczepionka jest już prawie 10 lat i badania potwierdziły jej wysoką skuteczność, zabezpieczajmy się – zachęca Bartosińska-Dyc.
Profilaktyka pierwotna jest najskuteczniejszym sposobem walki z wirusem HPV. W połączeniu z profilaktyką wtórną, czyli regularnymi badaniami cytologicznymi, kontrolą stanu zdrowia i wykrywaniem wczesnych zmian, doprowadzi do spadku umieralności kobiet na raka szyjki macicy w Polsce.