- Idea polega na wzmocnieniu gojenia w operacjach zastępowania uszkodzonych więzadeł przeszczepami pochodzącymi najczęściej ze ścięgien. Dotychczas taki przeszczep był zdany na wgajanie w środowisku samej kości. Rusztowanie tworzące stent przez przyleganie do kości z jednej strony, a z drugiej do przeszczepu, wchłaniając komórki potrzebne do gojenia, ułatwia solidne zakotwiczenie przeszczepu w kości - tłumaczy dr Ficek, pracownik Wydziału Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia Uniwersytetu
Szczecińskiego.
W naturze więzadła przyczepiają się bezpośrednio do powierzchni kości. W trakcie operacji rekonstrukcyjnych uszkodzonych więzadeł konieczne jest wytworzenie w kości kanału służącego do zaczepienia przeszczepu. Gojenie przeszczepu w takim kanale kostnym ma wpływ na powodzenie całej operacji, stąd pomysł wprowadzenia tam katalizatora i "strażnika" gojenia w postaci stentu - dodaje.
Patent obejmuje obecnie terytorium Polski. Rozpoczęto formalności związane z rejestracją światową.
W wynalazku zastosowano bioresorbowalny materiał. Na wykonanej z niego konstrukcji osiadają i rozwijają się komórki odpowiedzialne za reakcje naprawcze. Przed zastosowaniem tego rozwiązania większość cennego materiału biologicznego spływała do stawu i stamtąd za pomocą drenu była odprowadzana na zewnątrz.
Zdaniem wielu lekarzy i rehabilitantów już w niedalekiej przyszłości opatentowany przez dr Ficka stent ma szanse zrewolucjonizować rozwiązania stosowane obecnie w medycynie i traumatologii.
Naukowiec, praktykujący chirurg-ortopeda, specjalista traumatologii sportowej, zwrócił uwagę na narastające lawinowo przypadki kontuzji związanych z uprawianiem sportu. Uszkodzenia więzadeł, szczególnie w kolanach, są jednymi z najczęstszych. Dotykają ludzi uprawiających sport kontaktowy, na przykład piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, czy nawet taniec lub bieganie. - Do urazu może dojść przy nagłej zmianie pozycji - tłumaczy.
Niewyleczone uszkodzenie więzadeł zamyka drogę do aktywnego uprawiania sportu - podkreśla dr Ficek.
Obecnie przygotowywane są próby kliniczne, które mają być przeprowadzone u pacjentów spełniających kryteria kwalifikacji, po jednokrotnych uszkodzeniach stawów, a także u pacjentów, którzy już byli bezskutecznie operowani. (pap)
Szczeciński naukowiec wynalazł stent ułatwiający powrót do zdrowia po urazach
Szczeciński naukowiec Krzysztof Ficek wynalazł metodę, która pozwoli na szybszy powrót do sprawności po urazach wymagających przeszczepów więzadeł. Opatentowany przez niego implant, tzw. stent wzmacnia gojenie po ich rekonstrukcji.