W 2016 roku odbył się też jeden tzw. podwójny przeszczep, kiedy to podczas jeden operacji pacjent otrzymał nową nerkę i wątrobę. 

2016 rok był dla szpitala „Arkońska” rekordowy  pod względem przeszczepów wątroby (dokonano 62 transplantacje). Tylko w tej placówce na nowy narząd oczekuje wciąż około 40 osób. O randze szczecińskiej transplantologii świadczy fakt, że oddział chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i transplantacyjnej szpitala wojewódzkiego przy Arkońskiej to drugi, po warszawskim, najważniejszy w kraju ośrodek przeszczepiający wątrobę.

- Nasze jednostki w dziedzinie transplantologii są coraz wyżej notowane. Już niedługo będziemy mówić nie o Arkońskiej i Zdunowie, ale o jednym szpitalu marszałkowskim. Mamy olbrzymi potencjał kadrowy i jestem przekonany, że dzięki współpracy osiągniemy jeszcze więcej - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Klinikę Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM – Szpital Zdunowo, pod względem dokonanych przeszczepów płuc wyprzedza tylko ośrodek w Zabrzu. Szczecińscy lekarze wyszkolili zespół z Poznania i wspierają swoją wiedzą oraz doświadczeniem uruchomienie przeszczepów płuc w Warszawie.

 [-OFERTA_HTML-]



- Jeśli chodzi o przeszczepy serca i płuc to 2016 rok jest dla Polski rekordowy. Szczecin jest drugim ośrodkiem transplantacyjnym po Warszawie. Również dla naszej kliniki ten rok był rekordowy. Logistyka szpitala pozwoli nam na dojście do 20-25 przeszczepów rocznie. Wiele przed nami bo krajowe zapotrzebowanie jest szacowane na 200 transplantacji – mówi ordynator Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM w Szpitalu Zdunowo profesor Tomasz Grodzki.

Lekarze nie mają wątpliwości, że połączenie placówek „Zdunowo” i „Arkońska” pozwoli na szerszą współpracę, także w zakresie transplantacji.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego