- Oddanie krwi dobrze robi nie tylko tym, którzy dostaną krew, ale także każdemu kto zdecyduje się ją oddać. To naprawdę nie boli i już po chwili człowiek wraca do równowagi - przekonywał Radziwiłł po tym jak w jednym z mobilnych punktów poboru ustawionych przy Wałach Chrobrego oddał krew. Tym samym zainaugurował on "Trasę Czerwonej Nitki", część ogólnopolskiej kampanii społecznej pod nazwą "Twoja krew, moje życie".
Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia przypomniał, że w 2017 roku obchodzimy 149. urodziny Karla Landsteinera, odkrywcy grup krwi, który za to odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla.
- Mimo że od tamtego czasu medycyna rozwinęła się niezwykle żywiołowo: odkryto nowe sposoby leczenia, syntetyzowano mnóstwo związków chemicznych, którymi możemy ludzi leczyć, to krew jest wciąż niezastąpionym lekiem, którego w żaden sposób nie da się podmienić - zaznaczył Radziwiłł.
- W Polsce mamy żywiołowo rozwijający się ruch krwiodawców, których jest ponad 600 tysięcy. W 2016 roku pobraliśmy od nich ponad 1,2 mln donacji, czyli pojedynczych porcji krwi. To ogromna ilość, dzięki której możemy czuć się bezpiecznie - podkreślił minister.
Jednocześnie wskazał, że w okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na krew rośnie ze względu na wyjazdy urlopowe krwiodawców i zwiększoną liczbę wypadków, a co za tym idzie - potrzebujących.
[-DOKUMENT_HTML-]
Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala poinformowała, że w resorcie rozpoczęły się prace nad nową ustawą dotycząca publicznej służby krwi.
- Uspokajam wszystkich, którzy są zaniepokojeni zamykaniem oddziałów terenowych publicznej służby krwi. Idziemy w kierunku standardów europejskich, czyli decentralizacji. Przechodzimy na tzw. mobilne punkty poboru krwi, które będą docierać do każdego dawcy - zaznaczyła.
- Krwiodawstwo to dla mnie duma, honor i zaszczyt - powiedział starszy chorąży Jacek Schmidt, który ustanowił europejski rekord oddawania krwi wśród żołnierzy. - Od 29 lat oddaję honorowo krew, do dnia dzisiejszego będzie to 157 litrów krwi i osocza. Wzorem i autorytetem do oddawania krwi był mój ojciec, który zainspirował mnie do tego - wyjaśnił.
Ogólnopolska kampania promująca honorowe krwiodawstwo "Twoja krew, moje życie" jest realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020", finansowanego przez ministra zdrowia. Realizatorami kampanii społecznej są Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. (pap)