Środki będą przeznaczone na realizację projektu „Poprawa opieki zdrowotnej nad dziećmi w regionie przygranicznym Litwy i Polski”. Wartość całego projektu to 998 221 euro, w tym dofinansowanie z funduszy UE wynosi 848 487,85 euro.
- Projekt umożliwi doposażenie oddziałów neonatologii w szpitalach, przewidziano też środki na szkolenia – podkreśla Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa podlaskiego odpowiedzialny za służbę zdrowia.
Głównym działaniem w ramach realizowanego projektu będzie zakup sprzętu do oddziału neonatologii z patologią i intensywną terapią w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku, oddziałów pediatrycznych szpitali w Mariampolu, Alytusie i Suwałkach, a także remont oddziału chirurgii dziecięcej suwalskiego szpitala.
Lekarze z partnerskich szpitali podniosą swoje kompetencje podczas ośmiu szkoleń w Białymstoku, Suwałkach, Mariampolu i Alytusie. Zaplanowano także cztery warsztaty z wymianą doświadczeń między instytucjami partnerów projektu. Każdy z partnerów zrealizuje także seminaria edukacyjne dla dzieci zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym z zakresu profilaktyki zdrowotnej i promowania zdrowego trybu życia.
Z polskich szpitali biorących udział w projekcie – najwięcej, bo 260 tys. euro – otrzyma Szpital Wojewódzki im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.
- To bardzo ważny projekt dla naszego szpitala – mówi Cezary Nowosielski, dyrektor tej jednostki. – Zamierzamy sfinansować z niego nowoczesne sprzęty na odział neonatologiczny. Są to stanowiska do resuscytacji noworodka, pompy infuzyjne, łóżeczka noworodkowe, respiratory. Dzięki temu ten oddział będzie z pewnością należał do najnowocześniejszych w regionie.
[-OFERTA_HTML-]
Z kolei Szpital Wojewódzki w Suwałkach 230 tys. euro wykorzysta głównie na remont i modernizację oddziału chirurgii dziecięcej. Będzie na to 237 tys. euro.
- W ramach tego projektu otrzymaliśmy możliwość dofinansowania, modernizacji chirurgii dziecięcej. Planujemy modernizację infrastruktury technicznej, remont sal pobytu pacjentów, wymianę instalacji technicznych, gazów technicznych, a także nowe posadzki i sanitariaty. Zamierzamy też zainwestować w poprawę warunków dla pielęgniarek i lekarzy, bo to właściwie od czasu oddania szpitala do użytku w 1985 roku się nie zmieniło – wymieniał dyrektor Szałanda.
Partnerzy będą realizowali działania w projekcie przez 24 miesiące od stycznia 2017 do końca grudnia 2018.
Źródło: www.wrotapodlasia.pl