Dzięki szerszej ofercie zwrotnych instrumentów finansowych (między innymi pożyczek i poręczeń) będzie można wesprzeć więcej projektów realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
Nadal finansowane będą inwestycje w ochronę środowiska i energetykę, a także projekty z dziedziny kultury, zatrudnienia, edukacji czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
23 maja 2014 roku Komisja Europejska zatwierdziła Umowę Partnerstwa, najważniejszy dokument określający strategię inwestowania funduszy europejskich w nowej perspektywie. Obecnie trwają negocjacje krajowych i regionalnych programów operacyjnych.
Na kwotę 82,5 mld euro z polityki spójności składają się:
• około 76,9 mld euro dostępnych w programach operacyjnych, w tym ponad 252 mln euro na wsparcie bezrobotnej i nie uczącej się młodzieży,
• około 700 mln euro dostępnych w programach Europejskiej Współpracy Terytorialnej,
• 4,1 mld euro na projekty infrastrukturalne o znaczeniu europejskim w obszarze transportu, energetyki i technologii informacyjnych w ramach instrumentu „Łącząc Europę”,
• około 473 mln euro z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) na programy, które zapewnią żywność dla osób najbardziej potrzebujących oraz odzież i inne podstawowe artykuły osobom bezdomnym oraz dzieciom w trudnej sytuacji materialnej,
• około 287 mln z zarządzanej przez KE, ogólnej puli przeznaczonej na pomoc techniczną,
• około 71 mln euro na działania innowacyjne związane z rozwojem obszarów miejskich.
Środki te będzie można zainwestować między innymi w badania naukowe i ich komercjalizację, kluczowe połączenia drogowe (autostrady, drogi ekspresowe), rozwój przedsiębiorczości, transport przyjazny środowisku (kolej, transport publiczny), cyfryzację kraju (szerokopasmowy dostęp do Internetu, e-usługi administracji) czy włączenie społeczne i aktywizację zawodową.
Samorządy województw będą zarządzać większą niż dotąd pulą europejskich pieniędzy. W latach 2007-2013 około 25 procent wszystkich środków było wdrażanych przez samorządy, obecnie będzie to niemal 40 procent - 31,28 mld euro. Samorządy zainwestują te pieniądze poprzez regionalne programy operacyjne.
Programy regionalne będą dwufunduszowe, czyli finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. To nowość w porównaniu z perspektywą 2007-2013.
Środki unijne 2014-2020: wsparcie dla badań naukowych i innowacji
W latach 2014-2020 Polska zainwestuje 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. Nominalnie wciąż najwięcej będziemy inwestować w infrastrukturę transportową, ale największy wzrost wydatków dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców.