Zdaniem Macieja. Hamankiewicza, prezesa Rady, leki homeopatyczne nie mają udowodnionej skuteczności i w związku z tym nie mogą pomagać. Podczas debaty zorganizowanej w redakcji Rzeczpospolitej argumentował, że ich działanie opiera się wyłącznie na wierze i efekcie placebo.
Oponowała przeciwko temu między innymi dr Joanna Gzik, która twierdziła, że jako pediatra widzi efekty leczenia takimi metodami u małych dzieci, u których trudno mówić o efekcie placebo.
Lidia Retkowska-Mika, dyrektor Departamentu Prawnego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomniała, że dopuszczenie do obrotu według procedur europejskich i polskich leków homeopatycznych oznacza, że leki te mają taki sam status jak inne leki dostępne w Polsce.
Gościem specjalnym debaty był dr Peter Fisher, dyrektor kliniczny i dyrektor ds. badań w Królewskim Szpitalu Homeopatycznym w Londynie i od 2001 roku osobisty lekarz królowej Elżbiety. W jego szpitalu istnieją kliniki m.in: reumatologiczna, pediatryczna, chorób skóry i komplementarna dla pacjentów z chorobami nowotworowymi.
- To nieprawda, że nie ma dowodów naukowych na skuteczność leków homeopatycznych – mówił. – Mamy ponad 288 randomizowanych – kontrolowanych – badań poświęconych homeopatii. Jestem członkiem specjalnej rady Światowej Organizacji Zdrowia, która zajmuje się homeopatią i właśnie przyjęła w tej sprawie strategię na następne lata – podkreślał.
Cały artykuł www.rp.pl
Spór o leki homeopatyczne
Naczelna Rada Lekarska od kilku lat występuje przeciwko lekom homeopatycznym. W 2011 roku UOKiK uznał postępowanie Rady za niezgodne z prawem. Po trzech latach temat wrócił z powodu utworzenia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym kierunku homeopatia.