Odpowiedź

Nie istnieją przepisy prawa powszechnie obowiązującego nakładające na SP ZOZ obowiązek poświadczania za zgodność z oryginałem. W przypadku wydawania pacjentowi kopii dokumentacji medycznej poświadczenia za zgodność z oryginałem dokonuje uprawniony do tego pracownik SP ZOZ.

Uzasadnienie

Zasady prowadzenia i udostępniania dokumentacji medycznej reguluje ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 159 z późn. zm.) - dalej u.p.p. Zgodnie z postanowieniami art. 27 u.p.p. dokumentacja medyczna jest udostępniana:
1) do wglądu w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych;
2) poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii;
3) poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.
Powołany przepis oznacza, że pacjent może wybrać formę udostępnienia mu dokumentacji medycznej, a zatem ma prawo nie tylko do otrzymania kopii dokumentacji, ale do wglądu w jej oryginał, a także do otrzymywania z niej odpisów i wyciągów. Brak jest natomiast przepisów prawa powszechnie obowiązującego normujących obowiązek potwierdzania kopii za zgodność z oryginałem przez SP ZOZ. Wykładnia celowościowa tego przepisu wskazuje, że organ uprawniony, w tym wypadku SP ZOZ musi udostępnić dokumentację w taki sposób aby spełniała ona wymogi dokumentacji medycznej, to znaczy, że SP ZOZ powinien wydać kopię dokumentacji medycznej wskazującą na podmiot, który udzielał świadczeń zdrowotnych. W przypadku uwierzytelniania kopii dokumentacji medycznej poświadczenia za zgodność z oryginałem dokonuje uprawniony pracownik SP ZOZ, który wydaje te dokumenty pacjentowi.
Należy także zwrócić uwagę na fakt, że w ustanowionym przez ustawę katalogu form udostępniania dokumentacji medycznej mowa jest o "kopii", a nie jak w wielu innych aktach prawnych, "uwierzytelnionej kopii". Wynika z tego, że "racjonalny ustawodawca" nie miał intencji, aby przepis nakładał na podmiot leczniczy obowiązek uwierzytelnienia dokumentu. Jednak wykładnia celowościowa wskazanego przepisu, prowadzi do wniosku, że jeżeli osoba lub podmiot uprawniony zwróci się o uwierzytelnienie kopii, upoważniony pracownik SP ZOZ powinien takiego uwierzytelnienia dokonać.