Sprawa ta, opisywana na portalu www.wokanda-medyczno-prawna.pl, dotyczyła pacjentki, której kilku lekarzy, a także sam szpital, odmówiło przerwania ciąży, a wcześniej wydania skierowania na badania prenatalne celem potwierdzenia choroby genetycznej (zespołu Turnera).
Sądy I i II instancji uznały, że lekarze nie mieli obowiązku wydać skierowania na takie badania po osiągnięciu przez płód zdolności do życia poza organizmem matki, ponieważ, zdaniem sądów, niedopuszczalne już wówczas było przerwanie ciąży. Sądy skorelowały uprawnienia do wykonania badań prenatalnych z prawem do aborcji.
Odmiennie na tę sprawę spojrzał Sąd Najwyższy, który podkreślił prawa pacjentki do informacji o swoim stanie zdrowia i w związku z tym do przeprowadzenia badań.
Cały tekst www.wokanda-medyczno-prawna.pl
SN: lekarz ma obowiązek wydania skierowania na badania prenatalne
Sąd Najwyższy uznał, że lekarze mieli obowiązek wydania z własnej inicjatywy skierowania na badanie prenatalne, poinformowania pacjentki o znaczeniu tego badania i następstwach jego przeprowadzenia lub zaniechania, a także o możliwych skutkach podejrzewanej wady genetycznej płodu.