- Dzięki rozporządzeniu ministra mamy możliwość finansowania takich wniosków, co jest nowością. Mamy też możliwości finansowe, zachęcaliśmy i zachęcamy gminy, prezydentów do skorzystania z tej możliwości – powiedział podczas czwartkowej (22 czerwca 2017) konferencji prasowej w Katowicach dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz.
W pierwszym etapie naboru do śląskiego NFZ wpłynęło 41 wniosków, z czego 27 zostało zaakceptowanych.
- Czternastu nie mogliśmy przyjąć, choć kibicowaliśmy wnioskodawcom. Pewne wymogi musiały być spełnione – wyjaśnił dyrektor Szafranowicz.
Wnioski te zostały odrzucone z uwagi między innymi na brak wymaganych pozytywnych opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz opinii wojewody dotyczącej zgodności planowanego programu z priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej. Czasem przyczyną było też niedotrzymanie terminu złożenia wniosku, błędne określenie kwoty dofinansowania czy pokrywanie się treści programu ze świadczeniami gwarantowanymi przez NFZ.
[-DOKUMENT_HTML-]
Najwięcej wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej złożyły: Częstochowa (5 zaakceptowanych wniosków) i Katowice (4 zaakceptowane wnioski). Najwyższą wnioskowaną kwotę – 228 tys. zł – przyznano Jaworznu na realizację programu kompleksowej terapii, opieki i pielęgnacji dzieci niepełnosprawnych. Gminy wnioskowały przede wszystkim o pieniądze na programy z zakresu profilaktyki próchnicy i otyłości, szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV i grypie. Sfinansowane zostaną też przesiewowe badania słuchu dla pierwszaków w Częstochowie, czy szczepienia przeciwko meningokokom dla dwulatków w Żorach.
- Są niestety obszary na terenie województwa, które w ogóle się tą możliwością nie zainteresowały. Dysponujemy jednak nadal około 3 mln zł, do końca września można wnioskować o środki z tej puli, prowadzimy działania informacyjne dla samorządów – powiedział Jerzy Szafranowicz.
Możliwość uzyskania dofinansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia gminnych i powiatowych programów polityki zdrowotnej dała nowelizacja Ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 28 grudnia 2016 roku w sprawie trybu składania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego oraz trybu rozliczania przekazanych środków i zwrotu środków niewykorzystanych lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem.
Na mocy tych aktów prawnych Narodowy Fundusz Zdrowia może przekazywać środki na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie świadczeń innych niż świadczenia gwarantowane. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć 80 procent środków przewidzianych na realizację programu jednostki samorządu o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 5 tysięcy lub 40 procent środków przewidzianych na realizację programu dla miejscowości o liczbie mieszkańców powyżej 5 tysięcy. (PAP)
[-OFERTA_HTML-]