Dotychczas w skierniewickim szpitalu były przyjmowane tylko te porody, które przebiegały bez żadnych komplikacji, a ciąże były „donoszone”, czyli poród nastąpił w co najmniej 37. tygodniu. Również wszelkie powikłania, czy ciąże bliźniacze były odsyłane do porodu w Łodzi lub Warszawie, w ośrodkach wysokospecjalistycznych.
- Teraz możemy odbierać porody już od 32. tygodnia ciąży, gdy masa ciała dziecka wynosi nawet 1800 gramów, możliwe jest również odbieranie porodów z ciąż bliźniaczych, z powikłaniami cukrzycowymi i innymi powikłaniami, które dotychczas musieliśmy odsyłać poza Skierniewice. – mówi Jacek Florek, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego.
Podwyższony poziom specjalizacji w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. St. Rybickiego
w Skierniewicach oznacza też poszerzoną opiekę nad noworodkiem. W oddziale neonatologicznym utworzono salę intensywnego nadzoru. Dzięki temu zostaną tu objęte opieką także dzieci, które urodziły się na przykład z wrodzonymi infekcjami, niewydolnością oddechową, wymagające wsparcia oddechowego.
- Co bardzo ważne, będziemy mogli leczyć również te dzieci, które po urodzeniu się w innym szpitalu i wypisie do domu zostały skierowane do dalszego leczenia szpitalnego np. z powodu żółtaczki czy zapalenia płuc. – mówi dr n. med. Elżbieta Jędrzejewska, ordynator oddziału noworodkowego.
Do wejścia położnictwa i neonatologii na drugi poziom referencyjności skierniewicki szpital przygotowywał się od kilku miesięcy. W ostatnim czasie oddziały zostały doposażone w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną, uzupełniono specjalistyczną kadrę medyczną. Tym samym szpital poszerza dostęp pacjentek do specjalistycznej opieki okołoporodowej.
[-DOKUMENT_HTML-]
- Zauważyliśmy, że liczba porodów z roku na rok rośnie dlatego konsekwentnie realizujemy strategię zachęcania pacjentek do porodu właśnie w Skierniewicach. – mówi Eugeniusz Furman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. St. Rybickiego w Skierniewicach. – Przyszłe mamy nie obowiązuje rejonizacja dlatego zapraszamy do wybierania właśnie Skierniewic. – dodaje dyrektor WSZ.
Szpital w Skierniewicach realizuje porody w ramach Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży (KOC). Oznacza to, że każda pacjentka, która zdecyduje się na poród tutaj, może przystąpić do programu już w 10-tym tygodniu ciąży. Od momentu pierwszej wizyty w poradni położniczo-ginekologicznej przy ulicy Wita Stwosza 1 w Skierniewicach lub wizyty w oddziale szpitala i wypełnienia karty zgłoszeniowej, zostaje objęta kompleksową, całkowicie bezpłatną opieką medyczną.
W ramach tej opieki pacjentki są przygotowywane do porodu, prowadzony jest poród oraz opieka medyczna nad dzieckiem do 6-go tygodnia jego życia. W ramach tzw. KOC przy szpitalu są prowadzone również bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia.
Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach dysponuje obecnie ponadstandardowymi warunkami porodu – od kompleksowej opieki w ramach KOC, poprzez zapewniającą intymność, luksusową salę porodów rodzinnych, aż po specjalistyczną opiekę nad noworodkiem w oddziale neonatologicznym, wsparcie dla młodej matki w postaci kącika laktacyjnego, czy opieki psychologa. Kobiety w ciąży, decydujące się na poród w Skierniewicach mają również do dyspozycji pełne znieczulenie okołoporodowe, dostępne w trybie całodobowym.
Źródło: Szpital w Skierniewicach