W obecnym stanie prawnym, dokumentacja medyczna może być prowadzona w dwojakiej postaci: papierowej lub elektronicznej. Zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy z 28 kwietnia 2011 roku o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. Nr 113, poz. 657 z późn. zm.) po dniu 31 lipca 2014 roku wszystkie podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych są zobowiązane do prowadzenia tylko i wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej. Z uwagi jednak na wielkość całego przedsięwzięcia oraz różne stopnie informatyzacji poszczególnych podmiotów, konieczne jest wprowadzenie dłuższego okresu przejściowego dla prowadzenia dokumentacji w dwóch formach.
Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o informacji w ochronie zdrowia, powyższy obowiązek ma obowiązywać od dnia 1 sierpnia 2017 roku. Ma to pozwolić podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych na lepsze przygotowanie procesu wdrożenia, przeprowadzenie niezbędnych zmian w systemach informatycznych i szkoleń dla pracowników oraz rozłożenie kosztów powstałych w wyniku wprowadzanych. Wprowadzenie dłuższego okresu przejściowego ma pozwolić świadczeniodawcom na pozyskanie odpowiednich środków na wprowadzenie modernizacji.
W głosowaniu nad ustawą wzięło udział 441 posłów. 260 posłów oddało głos za uchwaleniem ustawy, 5 głosowało przeciwko, zaś aż 176 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Opracowanie: Jacek Tkacz