24 maja Sejm znowelizował ustawę refundacyjną upraszczając procedurę ubiegania się o ponowną decyzję na refundacją leku.
Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 122, poz. 696 z późn. zm.) w pierwotnym brzmieniu nie przewidywała specjalnego trybu przedłużenia okresu obowiązywania decyzji refundacyjnej lub uproszczonej procedury ubiegania się o kolejną decyzję. Powodowało to sytuację, w której ubiegając się o ponowną refundację na kolejny okres, należało przechodzić całą procedurę raz jeszcze. Nowa regulacja łagodzi wymogi formalne w procedurze wnioskowania o objęcie refundacją leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobu medycznego, które w dniu złożenia tego wniosku uwzględniał wykaz leków refundowanych. Z procedury wnioskowania wyłączone zostają m.in. konieczność składania tzw. analizy HTA oraz jej oceny przez AOTM. Ponadto urzędowa cena zbytu określona w decyzji o objęciu refundacją nie może być wyższa niż urzędowa cena zbytu tego leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobu medycznego w dniu złożenia wniosku o refundację.
Za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 288 posłów z 432 biorących udział w głosowaniu. Głosów przeciwnych nie było, 144 posłów wstrzymało się od głosu. Teraz projekt trafi do Senatu.
Opracowanie: Ewelina Wójcik, RPE WKP
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 27 maja 2013 r.
\