Szpital został przygotowany przez Wojskową Jednostkę Ewakuacji Medycznej (WJEM), utworzoną przez 1 Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy. Do udzielania pomocy medycznej jest przygotowanych ponad 100 żołnierzy, nie tylko z Bydgoszczy, ale także z 2 Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu oraz sześciu istniejących w wojsku Grup Zabezpieczenia Medycznego.
- WJEM będzie realizowała swoje zadania w nowoczesnym szpitalu polowym, zbudowanym ze specjalnych kontenerów i modułów namiotowych. Personel z bydgoskiego 1 Wojskowego Szpitala Polowego już od 11 lipca przygotowuje się do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży; obecnie personel kończy wyposażanie szpitala w niezbędny sprzęt medyczny - poinformował mjr Michał Romańczuk z dowództwa generalnego.
1 Wojskowy Szpital Polowy jest przeznaczony do udzielania specjalistycznej pomocy medycznej o profilu chirurgiczno-internistycznym. Jest jednostką mobilną i zdolną do przerzutu. Jego elementy i personel były wykorzystywane między innymi do rozwijania szpitali polowych polskich kontyngentów wojskowych w Iraku i Afganistanie. W tych szpitalach wykonywano specjalistyczne zabiegi operacyjne, w tym ratujące życie. Były to jednostki trzeciego poziomu ewakuacji medycznej, najwyższego na misji, skąd pacjenci trafiali do szpitali stacjonarnych w kraju.
W zakresie zabezpieczenia medycznego i sanitarnego ŚDM prócz organizacji Wojskowej Jednostki Ewakuacji Medycznej siły zbrojne wydzieliły dwa samoloty typu C-295M do ewentualnego transportu poszkodowanych do szpitali poza Małopolską. Jeden z nich będzie w konfiguracji z dwoma stanowiskami do intensywnej opieki medycznej oraz pięcioma noszami, drugi – z 24 noszami.
Dwa śmigłowce Mi-8 zostaną przydzielone do transportu osób poszkodowanych, na pokładzie każdego z nich będzie czterech ratowników wraz z niezbędnym sprzętem. W tym zakresie wojsko będzie wspierało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Do ewentualnego przewozu pacjentów z krakowskich szpitali do Balic gotowych będzie 20 wojskowych samochodów sanitarnych, każdy z czterema noszami.
Wzmocniona ma zostać także obsada 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie, który będzie gotowy do ewentualnego udzielenia pomocy VIP-om. Do zabezpieczenia ŚDM wojsko wydzieli też grupę żołnierzy z Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych RP oraz przekaże organizatorom ok. tysiąca lekkich noszy. W koszarach w Krakowie zakwaterowanie i wyżywienie na czas ŚDM znajdzie ponad 300 cywilnych członków zespołów ratownictwa medycznego, będzie tam też parking dla 130 pojazdów medycznych.
Ponadto wojsko pomoże organizatorom ŚDM w zakresie infrastruktury, logistyki, transportu, łączności oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Jak poinformował płk Wojciech Kaliszczak z MON, w sumie we wsparcie ŚDM będzie zaangażowanych prawie 3000 żołnierzy. Zgodnie z wydanym na początki lipca postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, do pomocy policji może zostać użytych do 2000 żołnierzy. Kolejnych 760 z Żandarmerii Wojskowej wzmocni policję, Straż Graniczną i Biuro Ochrony Rządu.
Wojsko wybudowało cztery mosty o łącznej długości 336 metrów. Wydzieliło 5 tys. namiotów, 9 tys. łóżek, 10 cystern z wodą, 10 punktów wydawania suchego prowiantu oraz sześć masztów oświetleniowych wraz z agregatami prądotwórczymi. Przygotowano też 1000 metrów kwadratowych mat drogowych pod parkingi.
Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca 2016 roku w Krakowie. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim. Od 20 do 25 lipca 2016, w ramach przygotowań do głównych wydarzeń, w całej Polsce odbywają się tzw. Dni w Diecezjach. (pap)
W Balicach powstał szpital polowy
Nowoczesny szpital polowy rozstawiło wojsko w pobliżu lotniska w podkrakowskich Balicach, by wesprzeć organizatorów Światowych Dni Młodzieży. Obecnie kończy się wyposażanie placówki w niezbędny sprzęt medyczny - poinformowało czwartek 21 lipca 2016 Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.