Pytanie
 
Jakie są sankcje dla kierownika podmiotu leczniczego za nieustalenie minimalnych norm zatrudnienia w terminie 1 kwietnia 2014 roku?
 
Odpowiedź
 
W ocenie autora, sankcje dla kierownika podmiotu leczniczego za nieustalenie minimalnych norm zatrudnienia uzależnione będą od tego w jakiej formie zatrudniony jest kierownik w danym podmiocie leczniczym, a zatem czy będzie to stosunek pracy czy też umowa cywilnoprawna.
 
Uzasadnienie
 
Zgodnie z art. 50 ustawy z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 217 z późn. zm.) - dalej u.dz.l., w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami stosuje się minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek, których obowiązek ustalenia spoczywa na kierowniku podmiotu.

Z treści rozporządzenia ministra zdrowia z 28 grudnia 2012 roku w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz. U. poz. 1545) wynika, iż minimalne normy ustala się co najmniej raz na trzy lata.

Jednocześnie, jak stanowi wspomniany już wcześniej art. 50 u.dz.l. mnister zdrowia lub minister spraw wewnętrznych w odniesieniu do placówek medycznych dla których jest podmiotem tworzącym, dokonują corocznej oceny realizacji tak określonego obowiązku.

Szczegółowa analiza wskazanych wyżej przepisów ustawowych oraz rozporządzenia prowadzi jednak do wniosku, że nie zawierają one ściśle określonych sankcji dla kierownika, który takich obowiązków nie przestrzega. Dlatego też, zdaniem autora odpowiedzi, sankcje takowe można rozpatrywać jedynie w powiązaniu z formą zatrudnienia kierownika, zgodnie z art. 46 ust. 3 u.dz.l.

W przypadku nawiązania przez podmiot tworzący z kierownikiem stosunku pracy odpowiedzialność kierownika należy rozpatrywać na gruncie art. 114-122 ustawy z 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Jeśli, zatem, w wyniku zawinionego niedopełnienia przez kierownika obowiązków związanych z ustaleniem norm zatrudnienia pielęgniarek podmiot leczniczy poniesie określoną szkodę, kierownik, jako pracownik, ponosi, co do zasady odpowiedzialność w granicach nieprzekraczających kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Ograniczenie to nie dotyczy sytuacji, w której pracownik umyślnie wyrządzi szkodę. W takim przypadku odpowiada w pełnej wysokości.

W przypadku naruszenia obowiązku ustalenia norm zatrudnienia przez kierownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej będzie on przede wszystkim ponosił tzw. odpowiedzialność kontraktową (art. 471 i następne ustawy z 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny; tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121 - dalej k.c.), a jej zakres, wysokość odszkodowania itp. uzależniona będzie od zapisów w samej umowie. Nie wykluczona jest również odpowiedzialność deliktowa takiego kierownika, na podstawie art. 415 i następnych k.c., jeśli podmiot leczniczy poniesie określoną szkodę w wyniku niespełnienia przez niego ciążących na nim obowiązków w zakresie ustalenia norm zatrudnienia.
 
 
Pytanie pochodzi z serwisu Prawo i Zdrowie