„Biorąc pod uwagę, że koszty udzielania świadczeń (leki, media) corocznie ulegają zwiększeniu, w drastyczny sposób powodują zmniejszanie przychodu jednostek. Wpływ na powyższe mają również wartość punktu oraz niska wycena świadczeń, które są nieadekwatne do faktycznie ponoszonych kosztów przez świadczeniodawców. Brak systematycznego, dostosowanego do realiów i potrzeb wzrostu kontraktów i wynikające bezpośrednio z tego faktu niewykorzystanie potencjału jednostek ochrony zdrowia, powodują przede wszystkim wydłużanie się listy oczekujących na świadczenia planowe oraz zwiększanie okresu oczekiwania” – czytamy w stanowisku Konwentu.
  
Jak wskazali uczestnicy obrad, wysokość obecnie obowiązujących umów kontraktowych pozostaje od kilku lat na tym samym poziomie i jest niedoszacowana.
 
- Według materiału przedstawionego przez ministra zdrowia, Konstantego Radziwiłła wzrost nakładów na ochronę zdrowia  w odniesieniu do PKB jest  planowany, ale niestety nie w 2017 roku - mówił marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz.

Szefowie polskich regionów ostrzegali, że wzrastające koszty udzielania świadczeń powodują zmniejszanie przychodu jednostek. 
- Wpływ na powyższe mają również wartość punktu oraz niska wycena świadczeń, które są nieadekwatne do faktycznie ponoszonych kosztów przez świadczeniodawców. Brak systematycznego – dostosowanego do realiów i potrzeb – wzrostu kontraktów i wynikające bezpośrednio z tego faktu niewykorzystanie potencjału jednostek ochrony zdrowia, powodują przede wszystkim wydłużanie się listy oczekujących na świadczenia planowe oraz zwiększanie okresu oczekiwania - podkreślali marszałkowie.
 
Ponadto w opinii szefów województw, podmioty lecznicze są ustawowo zobowiązane do udzielania świadczeń zdrowotnych i to często bez gwarancji uzyskania pełnej zapłaty z Funduszu. - Coroczne, niepełne finansowanie przez płatnika nadwykonań, które są przecież odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców oraz powszechnie znana praktyka niekorzystnego dla szpitali sposobu rozliczania nadwykonań, stanowi poważny problem - alarmowali uczestniczy samorządowego szczytu.
 
W tej sytuacji Konwent Marszałków Województw RP stoi na stanowisku, iż powinny zostać zweryfikowane zasady finansowania świadczeń przez płatnika, w szczególności w zakresie wysokości kontraktów oraz regulacji nadwykonań, stąd apel do ministra zdrowia o uwzględnienie tego stanowiska.

Źródło: www.konwent.wzp.pl