Przepis ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty obowiązujący do 1 maja 2017 roku mówił, że dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych przekazuje kopię dyplomu specjalisty do właściwej dla lekarza okręgowej izby lekarskiej.
Takie rozwiązanie gwarantowało niezwłoczną aktualizację danych gromadzonych w rejestrach prowadzonych przez okręgowe rady lekarskie oraz Naczelną Radę Lekarską. Na podstawie przekazanej kopii dyplomu okręgowe rady lekarskie aktualizowały dane w prowadzonych rejestrach, co następnie znajdowało odzwierciedlenie w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób gromadzone w rejestrach dane dotyczące lekarzy posiadających specjalizację (rodzaje specjalizacji, datę jej uzyskania, dane dotyczące dokumentu potwierdzającego ten fakt) były aktualne i rzetelne.
[-DOKUMENT_HTML-]
Zmiana przepisów nastąpiła w wyniku nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wynika z niej, że okręgowe izby lekarskie nie otrzymują już kopii dyplomów specjalistów, a jedyne dostęp do wyników Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia.
Na wystawienie dyplomu specjalisty ustawa daje dyrektorowi CEM 30 dni od dnia otrzymania kompletnej dokumentacji egzaminacyjnej od Państwowej Komisji Egzaminacyjnej (PES). Wynika z tego, że w chwili udostępnienia wyników nie będzie jeszcze wystawiony dyplom specjalisty, nie będzie zatem znana data jego wystawienia ani numer dyplomu.
Dlatego według samorządu lekarskiego udostępnianie wyników PES nie może zastąpić poprzednio funkcjonującego systemu przekazywania dokumentów potwierdzających uzyskanie przez lekarzy i lekarzy dentystów tytułu specjalisty.
Rada podkreśla, że musi posiadać rzetelne i aktualne dane dotyczące kwalifikacji lekarzy i lekarzy dentystów, gdyż jest to niezbędne między innymi z punktu widzenia planowania potrzeb, kierunków rozwoju systemu ochrony zdrowia.
[-OFERTA_HTML-]
Źródło: www.nil.org.pl