Elektroniczne zwolnienia wystawiane są aktualnie przez lekarzy i lekarzy dentystów po zalogowaniu się na indywidualny profil działający w ramach PUE ZUS, który oprócz funkcji wystawiania e-ZLA pozwala na dostęp do pozostałych danych lekarza zgromadzonych w PUE ZUS, w tym m.in. indywidualnych danych o składkach czy świadczeniach z ubezpieczeń społecznych. 

 

Chcemy, by ktoś mógł przejąć nasze biurokratyczne obowiązki

Zdaniem NRL „konstrukcja działania PUE ZUS w aktualnym stanie uniemożliwia cedowanie przez lekarzy i lekarzy dentystów obowiązków technicznych związanych z wystawieniem e-ZLA na inne upoważnione osoby”. Zdaniem samorządu lekarskiego dotychczasowa praktyka wystawiania zwolnień lekarskich, występująca zarówno w przypadku lekarzy działających w ramach podmiotów leczniczych jak i praktyk lekarskich wskazuje na to, iż czynnościami związanymi z wystawieniem zwolnienia lekarskiego lub uzupełnieniem danych pacjenta zajmował się niejednokrotnie personel wspierający lekarzy. „Utrzymanie możliwości wspierania lekarzy i lekarzy dentystów poprzez przejęcie części biurokratycznych obowiązków jest nadal pożądane, zważywszy na ogromną ilość wystawianych zwolnień lekarskich” – podkreśla samorząd.
Wprowadzenie odrębnego systemu logowania tylko do części dedykowanej wystawianiu elektronicznych zwolnień lekarskich umożliwi udzielenie lekarzom i lekarzom dentystom wsparcia przez personel pomocniczy bez zagrożenia nieuprawnionego dostępu do indywidualnych danych konkretnego lekarza i lekarza dentysty, zgromadzonych w PUE ZUS.

NRL zaapelowała do MRPiPS o wyodrębnienie oddzielnego systemu logowania w ramach Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zwolnienia tylko w wersji elektronicznej mają obowiązywać od 1 lipca br. Do tej pory lekarz miał wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

Przypomnijmy, że NRL wyrażała swoje obawy związane z obowiązkiem wystawiania zwolnień lekarskich jedynie w formie elektronicznej. Na początku lutego NRL zaapelowała do ministrów zdrowia oraz rodziny i pracy o niewprowadzanie obowiązku wystawiania e-zwolnień. Rada wskazywała m.in. na trudności w korzystaniu z tego systemu przez lekarzy w wieku emerytalnym; kłopoty na terenach bez dostępu do internetu oraz kwestie wystawiania e-zwolnień w czasie wizyt w domu pacjenta. NRL podnosiła ponadto, że problemy z wystawianiem e-ZLA mogą się pojawić w przypadku awarii sieci. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało, aby obie formy wystawiania zwolnień lekarskich funkcjonowały równolegle.

A.P.M/PAP