Jakoś oceniana będzie między innymi poprzez kwalifikacje personelu, jego umiejętności oraz doświadczenie, wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, zewnętrzną ocenę potwierdzoną certyfikatem, m.in. certyfikatem systemu zarządzania lub certyfikatem akredytacyjnym Ministra Zdrowia, ocenę kontroli zakażeń szpitalnych i polityki antybiotykowej oraz wyniki ostatniej kontroli przeprowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zapewnienie kompleksowości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej jest rozumiane jako możliwość realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w danym zakresie obejmująca wszystkie etapy i elementy procesu ich realizacji,
Nowe przepisy dokładnie opisują także, jakie cechy certyfikatów zarządzania jakością spełniają kryteria określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ogłoszone zarządzenie (Nr 3/2014/DSOZ) w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zostało podpisane przez prezesa NFZ 23 stycznia 2014 roku i weszło w życie z dniem podpisania, jednak z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2014 roku.
W związku z tym 31 grudnia 2013 roku straciło moc zarządzenie Nr 54/2011/DSOZ prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 30 września 2011 roku dotyczące kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia mowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Natomiast do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy starego zarządzenia