Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że pacjenci mają prawo wypożyczenia oryginałów dokumentacji medycznej. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, niekorzystny dla pacjentów w tej sprawie, zapadł w lipcu 2015 r. Rzecznik Praw Pacjenta wniósł do Najwyższego Sądu Administracyjnego kasację od tego orzeczenia.
Zgodnie z art. 27 pkt 3 ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 186) - dalej u.p.p., dokumentacja medyczna jest udostępniana między innymi poprzez wydanie jej oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.
1 lipca 2015 roku zapadł wyrok przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, w którym sąd stwierdził, że takie uprawnienie pacjentom nie przysługuje. Od tego wyroku Rzecznik Praw Pacjenta wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Termin rozprawy kasacyjnej wyznaczono na 19 kwietnia 2016 roku.
Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska przypomina, że w wyroku z 17 listopada 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w pełni podziela stanowisko Rzecznika i wskazuje, że pacjentom przysługuje prawo dostępu do oryginałów dokumentacji medycznej „zakładając racjonalność ustawodawcy nie sposób uznać, że jego celem było zawężenie uprawnień do udostępnienia oryginału dokumentacji jedynie do innych podmiotów z wyłączeniem najbardziej zainteresowanego, jakim jest sam pacjent. Takie ograniczenie uprawnień nie wynika bowiem z żadnych innych przepisów. Należy więc uznać, iż z brzmienia przepisu art. 27 ust 3 u.p.p. wynika, że pacjent ma prawo do żądania wydania oryginałów swojej dokumentacji” (sygn. akt: VII SA/Wa 1893/15).
W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta, na wyraźne żądanie pacjenta, oryginały jego dokumentacji medycznej powinny mu zostać czasowo udostępnione. Wydanie pacjentowi dokumentacji zawierającej informacje o jego stanie zdrowia i udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych w takiej formie powinno jednak nastąpić za pokwitowaniem przez pacjenta jej odbioru oraz z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu.
Opracowanie: Magdalena Okoniewska
Źródło: www.bpp.gov.pl, stan z dnia 4 marca 2016 r.