Kandydat musi posiadać co najmniej wyższe wykształcenie i tytułu magistra w dziedzinie nauk prawnych, co najmniej 5-letnie zatrudnienie na stanowiskach związanych ze stosowaniem lub tworzeniem prawa albo posiadanie stopnia naukowego  doktora w dziedzinie nauk prawnych. Powinien także posiadać wiedzę z zakresu praw pacjenta i korzystać z pełni praw publicznych. Nie może to być osoba karana.

Zainteresowani mogą składać dokumenty do 26 października 2016 roku w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta w Warszawie, przy ulicy Młynarskiej 46.
Ogłoszenie o naborze dostępne jest na stronie www.bpp.gov.pl

Wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych działają od stycznia 2012 roku na podstawie ustawy z 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjent. Rozpatrują przypadki dotyczące szpitalnych świadczeń zdrowotnych, które miały miejsce po 1 stycznia 2012 roku na terenie danego województwa. 

 

 

Komisje orzekają jedynie o tym, czy doszło do błędu, czy nie, a nie o winie kogokolwiek. W wydawanych przez nie decyzjach nie są określane kwoty odszkodowania lub zadośćuczynienia. W przypadku stwierdzenia przez komisję błędu wysokość odszkodowania proponuje szpital, a pacjent lub jego spadkobiercy mogą się na taką propozycję zgodzić  lub ją odrzucić. Maksymalne kwoty odszkodowania wynoszą: 100 tys. zł za rozstrój zdrowia, uszkodzenie ciała lub zakażenie oraz 300 tys. w przypadku śmierci pacjenta.

Źródło: www.bpp.gov.pl