Rzecznik stwierdziła, że nie oceniała ani potrzeby prowadzenie tego programu, ani zasadności jego zakończenia, ponieważ do jej zadań należy „dbałość o przestrzeganie praw pacjenta wynikających ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta”.
Odpowiedź Rzecznika Praw Pacjenta dotyczyła wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich z 26 sierpnia 2016 roku w sprawie zakończenia programu in vitro.
Rzecznik Praw Pacjenta poinformowała o skali zapytań kierowanych w tej sprawie do Biura RPP. Od 1 stycznia 2015 roku do 1 września 2016 roku do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 10 zapytań skierowanych za pośrednictwem bezpłatnej, ogólnopolskiej infolinii dotyczących programu in vitro, głównie funkcjonowania programu, dostępu do dokumentacji medycznej w ramach programu oraz refundacji leków w ramach programu. Nie odnotowano natomiast żadnych pisemnych zgłoszeń w tej sprawie.
Rzecznik Praw Pacjenta przypomniała, że prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zaopiniował pozytywnie projekt programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020”, realizowany przez Ministerstwo Zdrowia.
W programie założono między innymi utworzenie sieci ośrodków referencyjnych, które będą odpowiedzialne za kompleksową diagnostykę i prowadzenie edukacji zdrowotnej oraz szkoleń dla personelu medycznego, inwestycje na zakup sprzętu medycznego, prowadzenie diagnostyki w programie w sposób skoordynowany i kompleksowy z uwzględnieniem opieki psychologicznej.
Rzecznik oświadczyła także, że będzie analizowała zgłoszenia pacjentów po wejściu w życie nowych uregulowań prawnych i będzie podejmowała działania w każdym przypadku, gdy naruszane będą ich prawa określonej w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Źródło: www.rpo.gov.pl