Rzecznik zwrócił się do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, do Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie, do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz do Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Z informacji medialnych wynikało, że placówki te nie stosowały znieczulenia ogólnego w trakcie przeprowadzania u dzieci zabiegu punkcji lędźwiowej oraz biopsji szpiku.

 [-OFERTA_HTML-]

Rzecznik zapowiedział, że jeśli uzyskane informacje będą uprawdopodabniać naruszenia praw pacjenta, to podejmie decyzję o wszczęciu postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił również do konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej z prośbą o odpowiedź na pytania dotyczące stosowania znieczulenia ogólnego w trakcie przeprowadzania u dzieci zabiegu punkcji lędźwiowej oraz zabiegu biopsji szpiku.

Źródło: www.bpp.gov.pl