Rzecznik wyraził zaniepokojenie faktem, że dzieci nie mają w żaden sposób ograniczonego dostępu do tych produktów. „Konieczne jest pilne podjęcie prac legislacyjnych, które zakażą reklamy oraz sprzedaży papierosów elektronicznych osobom do lat 18" – zaapelował Rzecznik.
W wystąpieniu Rzecznik wskazał, że za wprowadzeniem restrykcyjnych warunków sprzedaży i marketingu papierosów elektronicznych przemawiają te same względy, które dotyczą papierosów tradycyjnych (wyrobów tytoniowych), bowiem składnikiem obu rodzaju produktów jest nikotyna – substancja psychoaktywna o właściwościach silnie uzależniających.
Czytaj także: Ministerstwo Zdrowia chce chronić dzieci i młodzież przed e-papierosami >>>
"Używanie papierosów elektronicznych przez dzieci i młodzież może zatem wpłynąć na ich uzależnienie od nikotyny, a w dalszej kolejności – wywołać chęć sięgnięcia po zwykłe papierosy i wyrobienie nawyku palenia tytoniu" – czytamy w komunikacie.
Rzecznik zwrócił też uwagę, że wymóg uregulowania powyższych kwestii został nałożony przez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40UE z 3 kwietnia 2014 roku. Dotyczy ona produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych i zalecono w niej państwom członkowskim podjęcie prawnych i organizacyjnych działań w celu uniemożliwienia sprzedaży wyrobów tytoniowych dzieciom. Ponadto znalazły się tam zalecenia dotyczące ograniczenia reklam i promocji e-papierosów.
"Przedstawione powyżej argumenty przekonują, że dla ochrony zdrowia dzieci konieczne jest ustanowienie przepisów zabraniających sprzedaży małoletnim papierosów elektronicznych oraz zabraniających reklamy takich papierosów” – napisał Rzecznik.
Rzecznik Praw Dziecka apeluje o zakaz sprzedaży e-papierosów
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza wniósł o pilne podjęcie prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży dzieciom papierosów elektronicznych oraz zakazu reklamy tych produktów.