– Na dzień dzisiejszy te dzieci są w naszym systemie traktowane gorzej. Z danych, jakimi dysponuję, wynika, że w 103 przypadkach nie została właściwie uregulowania sytuacja prawna i za te dzieci nikt nie czuje się do końca odpowiedzialny. Postępowanie sądów w tej materii jest niezrozumiałe – mówił Rzecznik, odnosząc się do orzeczeń o umieszczeniu dzieci w ZOL-ach z pominięciem pieczy zastępczej, co ogranicza finansowanie jedynie do świadczeń medycznych, bez pokrycia tzw. kosztów hotelowych – pobytu dzieci w ośrodkach.

Kwestię finansowania pobytu i utrzymania dzieci w ośrodkach mogłaby rozwiązać nowelizacja Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, gdyby zawierała ona zmiany polegające między innymi na włączeniu ZOL-i do katalogu instytucjonalnej pieczy zastępczej.

Rzecznik Praw Dziecka wstąpił w 31 postępowań sądowych a zamierza we wszystkie 103, aby sytuację podopiecznych ZOL-i doprowadzić do normalności. Zaapelował do Ministra Sprawiedliwości o zwrócenie szczególnej uwagi na ten problem podczas szkolenia i narad sędziów rodzinnych.

Przedstawiciele zakładów opiekuńczo-leczniczych, zajmujących się leczeniem i rehabilitacją chorych i niepełnosprawnych, od dawna alarmują, że borykają się z trudnościami finansowymi, bo brakuje przepisów umożliwiających finansowanie pobytu dzieci.

Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje leczenie i rehabilitację dzieci, nie może jednak finansować takich kosztów pobytu w placówkach jak noclegi i wyżywienie. W przypadku dorosłych ich pobyt jest finansowany z renty lub emerytury.

Zabezpieczenie praw dzieci przebywających w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych było głównym tematem roboczego spotkania międzyresortowego, które zwołał 6 lutego 2014 roku Rzecznik Praw Dziecka. W spotkaniu udział wzięli Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Kancelarii Prezydenta RP, Posłanki na Sejm - Magdalena Kochan i Katarzyna Mrzygłocka oraz przedstawicielki Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w Częstochowie i Czubakach.
 

Źródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka