Powołanie Instytutu - specjalnego ośrodka leczenia i opieki nad osobami starszymi - zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz.
W uzasadnieniu projektu napisano, że do zadań Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji należeć będzie między innymi prowadzenie badań naukowych i klinicznych, prac rozwojowych oraz studiów podyplomowych i doktoranckich, opracowywanie standardów medycznych i kształcenie kadry.
- Zaproponowana zmiana działalności Instytutu uzasadniona jest brakiem instytutu badawczego prowadzącego kompleksowe badania i terapię w dziedzinie geriatrii w Rzeczypospolitej Polskiej, pomimo rosnących potrzeb i wyzwań związanych z opieką nad osobami starszymi – wskazano w uzasadnieniu.
Czytaj: Obawy w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii bezpodstawne >>>
Zaznaczono w nim, że reorganizacja Instytutu Reumatologii następuje na wniosek ministra zdrowia, a dyrekcja i Rada Naukowa IR wyrazili w tej sprawie pozytywne opinie.
W uzasadnieniu podano, że koszty reorganizacji wiązać się będą z dostosowaniem istniejących pomieszczeń i oddziałów, zakupem sprzętu oraz zatrudnieniem nowych specjalistów (planowany jest wzrost zatrudnienia o ok. 6-8 etatów).
- Rozszerzenie działalności Instytutu o zagadnienia dotyczące geriatrii pozwoli wypełnić lukę istniejąca w tym obszarze, a także opracować lub dostosować do warunków krajowych kompleksowe procedury, wytyczne i standardy związane z opieką medyczną nad osobami starszymi – czytamy w uzasadnieniu.
Oceniono w nim, że reorganizacja wpłynie na poprawę wyniku finansowego Instytutu.
Rozporządzenie miałoby wejść w życie 15 kwietnia 2015.
Wątpliwości dotyczące reorganizacji IR sygnalizują stowarzyszenia zrzeszające pacjentów reumatologicznych. Obawiają się one przesunięć środków przewidzianych dla Instytutu i zmniejszenia nakładów na reumatologię, utrudnień w dostępnie do wysokospecjalistycznej i kompleksowej opieki reumatologicznej oraz ograniczenia roli IR.
Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zapewniał 19 marca 2015 w Sejmie, odpowiadając na pytania posłów, że obawy dotyczące reorganizacji Instytutu Reumatologii są bezzasadne bo zmiany nastąpią bez uszczerbku dla niego. (pap)
Rząd zajmie się projektem w sprawie Narodowego Instytutu Geriatrii
Rząd zajmie się we wtorek 31 marca 2015 projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. Eleonory Reicher w Warszawie, na bazie którego ma powstać Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.