W projekcie zaproponowano rozszerzenie zakresu osób, którym zostanie wydana Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ). Zgodnie z obecnymi regulacjami karta może być wydawa osobom ze statusem ubezpieczonego, a w myśl projektu - wszystkim osobom, które w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych mają status posiadających prawo do świadczeń.
Resort proponuje także, aby KUZ - oprócz funkcji dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń - była też nośnikiem danych niezbędnych przy udzielaniu pomocy pacjentowi w nagłych wypadkach (medyczne dane ratunkowe). Dane takie byłyby umieszczone na karcie wyłącznie wtedy, jeżeli pacjent wyrazi na to zgodę.
Ponadto karty KUZ miałyby stać się podstawowym dokumentem do potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.
Karty miałyby być wręczane pacjentom podczas wizyty w placówce podstawowej opieki zdrowotnej za pisemnym potwierdzeniem odbioru. Karty mają być wydawane od IV kwartału 2015 roku, początkowo dla celów pilotażowych w kilku wybranych placówkach medycznych. Wydawanie kart ma zostać zakończone do końca 2017 roku. Koszty dystrybucji kart miałby pokryć NFZ.
Jak proponuje Ministerstwo Zdrowia, Karta Specjalisty Medycznego (KSM), potwierdzająca udział takiego specjalisty w udzielaniu świadczenia, może pełnić także rolę dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu dla lekarzy. Karta ta wydawana będzie na 10 lat. KSM mają zacząć być wydawane w IV kwartale 2015 roku.
Funkcja potwierdzenia wykonania świadczenia poprzez jednoczesne użycie KUZ i KSM ma być realizowana dopiero od 2019 roku.
Projekt założeń przewiduje, że w ustawie zostanie wskazane, jakie dane będzie zawierać e-recepta. Obowiązek wystawiania recept jedynie w postaci elektronicznej ma obowiązywać od 1 sierpnia 2016 roku. Z kolei e-skierowania i e-zlecenia na wyroby medyczne mają być wystawiane jedynie w postaci elektronicznej od 1 marca 2017 roku.
Kolejnym celem projektowanej zmiany jest stworzenie rejestru ratowników medycznych, ponieważ obecnie brakuje takiego rejestru, który byłby podstawą między innymi oceny zabezpieczenia potrzeb kształcenia w tym zawodzie.
Projekt zawiera też zapisy dotyczące telemedycyny. Chodzi o umożliwienie monitorowania przez lekarza stanu pacjenta bez konieczności osobistego kontaktu.
"Pojęcie telemedycyny odnosić się będzie jedynie do diagnostyki, przekazywania wyników badań, dokonywania monitoringu na przykład w zakresie pomiaru ciśnienia (w przypadku chorób sercowo - naczyniowych), przekazywania informacji na temat poziomu cukru we krwi (w przypadku cukrzycy). W zakresie telemedycyny nie będzie znajdowała się tzw. medycyna naprawcza" - czytamy w projekcie. (pap)
Rząd zajmie się kartami ubezpieczenia medycznego i specjalisty medycznego
Dzisiaj, 24 czerwca 2014, rząd zajmie się projektem założeń do noweli o systemie informacji w ochronie zdrowia, który określa między innymi zasady funkcjonowania i wydawania Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz Karty Specjalisty Medycznego.