W ostatnich latach pojawiły się problemy z prawidłową identyfikacją osób ubezpieczonych i nieubezpieczonych, w szczególności osób będących członkami rodzin osób ubezpieczonych (w tym dzieci). Przełożyło się to na brak możliwości przekazania i rozliczania dotacji z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2013 i 2014.
Zmiana sposobu przekazywania dotacji z budżetu państwa do Narodowego Fundusz Zdrowia na finansowanie świadczeń dla osób nieubezpieczonych będzie polegała na przejściu na system ryczałtowy, z określoną ustawowo kwotą dotacji - 320.232 tys. zł rocznie, przy czym przekazywanie miałoby następować co miesiąc w wysokości 1/12 tej kwoty.
Zaproponowany w projekcie ustawy ryczałtowy sposób finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych osobom nieubezpieczonym będzie obowiązywać do końca 2018 roku. Termin ten wynika z ustaleń podjętych przez Zespół ds. Programowania Prac Rządu (z 11 marca 2015 roku). Zespół zalecił jednocześnie opracowanie alternatywnego, pozalegislacyjnego rozwiązania trwałego.
Czytaj: Arłukowicz: powodem odwołania Pachciarz weryfikacja nieubezpieczonych >>>
W związku z tym do projektu ustawy dodano regulację, zgodnie z którą prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, do 31 stycznia 2018 roku, będzie przedstawiał ministrowi zdrowia informację dotyczącą możliwości poprawnej weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej członków rodzin osób ubezpieczonych oraz możliwości rozliczania dotacji.
Projekt ustawy zawiera także uregulowania dotyczące przekazania i rozliczenia dotacji za lata 2013, 2014 i 2015, która do dnia wejścia ustawy w życie nie zostanie przekazana i rozliczona.
Żeby widzieć komentarze musisz:
- być zalogowanym do Facebooka
- mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
- korzystać z przeglądarki Chrome