Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy, który przyczynia się do największej liczby zgonów z powodu nowotworów na świecie. Tylko w Polsce rozpoznawany jest u 22 tys. osób rocznie. Wielu z nich diagnozę nowotworu traktuje niczym wyrok, tymczasem rak płuc to choroba, którą można leczyć. Z myślą o edukacji na temat nowych możliwości medycyny oraz pomocy pacjentom chorym na nowotwory płuc powstała idea utworzenia Grupy Wsparcia.
- W walce z rakiem płuc bardzo istotna jest wiedza o tym, jakie mamy alternatywy leczenia, a w przypadku tego nowotworu są one coraz lepsze i skuteczniejsze. Będziemy o nich mówić w trakcie spotkań Grupy Wsparcia, które jednocześnie będą okazją do wymiany doświadczeń i rozmów o najpilniejszych potrzebach pacjentów z rakiem płuc. Spotkania te będą miały charakter otwarty, co oznacza, że mogą w nich uczestniczyć zarówno chorzy, jak i ich rodziny. To bardzo ważne, żeby pacjenci i ich bliscy czuli, że nie zmagają się ze swoimi problemami sami – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Program cyklicznych spotkań dedykowanych chorym na raka płuc i ich bliskim rozpocznie się 29 sierpnia 2017 roku o godzinie 14.00 w sali edukacyjnej w Zakładzie Rehabilitacji przy siedzibie Stowarzyszenia Amazonek w Centrum Onkologii w Warszawie (ul. Roentgena 5). Na inauguracji obok pacjentów pojawią się także: onkolog, rehabilitant, psycholog, pielęgniarka oraz przedstawiciele stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
- Utworzenie Grupy Wsparcia w Warszawie to dopiero początek naszych działań związanych z kampanią „Hamuj raka! Daj szansę płucom!”. Wkrótce powstawanie podobnych grup będziemy inicjować także w innych miastach, tak by otoczyć wsparciem jak najwięcej osób – zapewnia Elżbieta Kozik.
Kampania „Hamuj raka! Daj szansę płucom!” powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca, stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji Onkologicznej Alivia. Więcej informacji na stronie: www.ruchspoleczny.org.pl.