Jak wyjaśnił GIS w piątkowym komunikacie celem akcji jest m.in. wskazanie społeczeństwu na korzyści wynikające ze szczepień ochronnych oraz podniesienie poziomu wiedzy w zakresie umiejętności zapobiegania dzięki szczepieniom chorobom zakaźnym.
Akcja informacyjna kierowana jest zarówno do środowisk medycznych - lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej, jak i środowisk pozamedycznych - szczególnie rodziców i opiekunów dzieci.
GIS wyraził nadzieję, że jej efektem będzie wzrost poziomu wiedzy na temat szczepień ochronnych oraz lepszy dostęp do informacji na temat Programu Szczepień Ochronnych w Polsce.
Informacje dotyczące szczepień dostępne są na stronie: www.szczepienia.gis.gov.pl . Rodzice i opiekunowie w specjalnej zakładce znajdą tam informacje m.in. nt. szczepień obowiązkowych oraz zalecanych, szczepień dla kobiet planujących ciążę, w ciąży i matek karmiących piersią, szczepień dla osób starszych. Z kolei dla lekarzy i pielęgniarek przygotowano zakładkę z informacjami m.in. o zasadach dystrybucji szczepionek, finansowaniu i dokumentacji szczepień ochronnych.
Według szacunków GIS ponad 95 proc. rodziców szczepi swoje dzieci do 12. roku życia, zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. W ubiegłym roku nie było zaszczepionych ok. 4 tys. dzieci.
Mało osób szczepi się na grypę; według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH to ok. 4,5 proc. osób.
Obecnie w Polsce bezpłatne szczepienia, tzw. obowiązkowe - to m.in.: gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), błonica, tężec, polio (choroba Heinego-Medina), Haemophilus influenzae typu B (Hib), różyczka, odra i świnka. Ponadto w ograniczonym zakresie, tylko dla tzw. grup ryzyka, są dostępne szczepionki przeciw pneumokokom i ospie wietrznej.
Obowiązkowym kalendarzem nie zostały objęte szczepienia np. przeciwko rotawirusom, meningokokom i grypie. Są to tzw. szczepienia zalecane, ale płatne.