Rzecznik przypomina, że Zasłużeni Dawcy Przeszczepu mają prawo, na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych.
Natomiast ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów przewiduje uprawnienia zarówno dla Dawcy Przeszczepu, jak i Zasłużonego Dawcy Przeszczepu do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
Czytaj: Od 18 maja 2014: kombatanci, inwalidzi i honorowi dawcy do lekarza bez kolejki>>>
Rzecznik podkreśla, że uprawnienia dotyczące uprawnień dawców przeszczepu różnią się zakresem podmiotowym oraz zakresem przysługujących uprawnień. Ponadto, tylko w przypadku uprawnień świadczeniobiorców, którzy posiadają tytuł "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu", uregulowano zasady udzielania świadczeń poza kolejnością (art. 47c ust. 2 – 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej), a także określono, że świadczeniodawca albo kierownik apteki, w miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, uwidacznia pisemną informację o przysługujących uprawnieniach (art. 47c ust. 5).
„Rozbieżna treść powołanych przepisów rodzi wątpliwości co do uprawnień przysługujących dawcom komórek, tkanek i narządów” – czytamy w wystąpieniu.
W ocenie Rzecznika prawa dawców przeszczepu powinny zostać uregulowane w sposób przejrzysty i jednolity. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do ministra zdrowia z prośbą o podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych.
Żeby widzieć komentarze musisz:
- być zalogowanym do Facebooka
- mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
- korzystać z przeglądarki Chrome