W przepisach prawnych nie ma obecnie normy, z której wynikałoby, że szpitale mają obowiązek zapewnienia pacjentom zakwaterowania i wyżywienia. Takie stanowisko przedstawił Rzecznik Praw Obywatelskich, dodając, że w związku z tym, konieczne jest dookreślenie odpowiednich przepisów ustawy o działalności leczniczej.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek zawierający prośbę o podjęcie działań w celu wyjaśnienia wątpliwości prawnych w zakresie braku w obecnie obowiązujących przepisach normy prawnej, z której wynikałby obowiązek szpitali zapewnienia pacjentom zakwaterowania i wyżywienia. Regulacji takiej nie zawiera w szczególności ustawa z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, jak również ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ani wydane na jej podstawie przepisy. Omawiana luka prawna odnosi się do ważnego dla pacjentów zakresu świadczeń opieki zdrowotnej.
Rzecznik zauważa w wystąpieniu, że nieobowiązująca od czerwca 2011 r. ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, w art. 20 ust. 1 stanowiła, że szpital zapewnia przyjętemu pacjentowi świadczenia zdrowotne, produkty lecznicze oraz wyroby medyczne i wyposażenie do tych wyrobów, a także pomieszczenie i wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia. Przepisy o szpitalach miały zastosowanie odpowiednio do innych zakładów opieki zdrowotnej przeznaczonych dla osób wymagających całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych.
Z tego względu 17 września 2012 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie i rozważenie potrzeby dookreślenia przepisów ustawy o działalności leczniczej.
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert
Źródło: www.rpo.gov.pl, stan z dnia 27 września 2012 r.
\