Zastanawiano się także nad problemami przedstawicieli konkretnych zawodów medycznych między innymi pielęgniarek, ratowników czy fizjoterapeutów.
Dr Adam Bodnar mówił też o wystąpieniach RPO dotyczących spraw pacjentów. Przypomniał o wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie stwierdzania śmierci mózgu, czy o wystąpieniu do ministra ydrowia w sprawie prawa kobiet do znieczulenia podczas porodu. 

– Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się wypracować rozwiązania, które pozwolą usprawnić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce – podkreślił rzecznik.
Do udziału w Komisji Adam Bodnar zaprosił lekarzy i specjalistów zajmujących się tematyką funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. 

W skład Komisji Ekspertów ds. Zdrowia powołani zostali:
dr n. med. Marek Balicki;
prof. dr hab. n. med. Wiesław Witold Jędrzejczak;
prof. dr hab. Dorota Karkowska;
Katarzyna Łakoma – współprzewodnicząca Komisji;
dr n. o zdr. Marcin Mikos;
o. dr Arkadiusz Nowak;
Ewa Osińska – sekretarz Komisji;
dr n. med. Rafał Staszewski;
dr Robert Tabaszewski;
dr hab. Monika Urbaniak;
dr Tomasz Zalasiński – współprzewodniczący Komisji.

Głównym zadaniem komisji ekspertów, które działają przy Rzeczniku Praw Obywatelskich jest wspieranie RPO w realizacji jego ustawowych zadań. Komisje mogą między innymi   przygotowywać uwagi i rekomendacje dotyczące obowiązujących lub projektowanych zmian aktów prawnych, propozycje zmian systemowych oraz tezy do wystąpień Rzecznika Praw Obywatelskich.

Obecnie, poza Komisją Ekspertów ds. Zdrowia, przy Rzeczniku Praw Obywatelskich działają: Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności, Komisja Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością, Komisja Ekspertów ds. Migrantów oraz Komisja Ekspertów ds. Osób Starszych.

Źródło: www.rpo.gov.pl