Akt zastąpi rozporządzenie wydane na podstawie poprzedniej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, które pomimo uchylenia poprzednich przepisów obowiązywało warunkowo do czasu przyjęcia nowego rozporządzenia.
Przedmiotem regulacji rozporządzenia są świadczenia medyczne (zapobiegawcze, diagnostyczne, lecznicze i rehabilitacyjne), które mogą być udzielane samodzielnie bez zlecenia lekarskiego przez pielęgniarkę i położną, czynności ratunkowe wykonywane samodzielnie. Rozporządzenie określa także wykaz produktów leczniczych, których stosowanie przez pielęgniarkę nie wymaga zlecenie lekarskiego, a także zakres samodzielnie przeprowadzanych badań diagnostycznych i materiałów pobieranych do tych badań.
Wskazać należy, że treść rozporządzenia w stosunku do projektu uległa znaczącym zmianom – przykładowo: zrezygnowano z przyznania pielęgniarkom uprawnienia do prowadzenia poradnictwa w zakresie żywienia chorych dzieci i młodzieży w ramach świadczeń zapobiegawczych, a w to miejsce zdecydowano o przyznaniu kompetencji w zakresie prowadzenia edukacji osób chorych na cukrzycę i ich rodzin.
Treść rozporządzenia skonstruowana jest na zasadzie przedstawiania kolejnych wykazów świadczeń, produktów oraz czynności – konieczne jest zatem uważne zapoznanie się z ich treścią.
Podkreślić trzeba ważną kwestię, która jest ujednolicenie uprawnień pielęgniarek systemu w rozumieniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z uprawnieniami ratowników medycznych – jest to bowiem obszar, gdzie czynności medyczne mogą być wykonywane zarówno przez pielęgniarkę systemu, jak i przez ratownika, muszą oni zatem mieć jednolite kompetencje, również po to, aby w razie potrzeby zastępować się. Zgodnie zatem z powyższym w § 4 rozporządzenia przedstawiono katalog medycznych czynności ratunkowych wykonywanych samodzielnie bez zlecenia lekarskiego przez pielęgniarkę systemu, który jest jednobrzmiący z odpowiednim katalogiem czynności dotyczącym ratowników medycznych. Konsekwentnie również zmianie uległ załącznik nr 2 do rozporządzenia, czyli wykaz produktów leczniczych podawanych pacjentowi przez pielęgniarkę systemu doraźnie w nagłych wypadkach bez zlecenia lekarskiego.
Czynności opisane w wykazie znajdującym się w § 4 („czynności ratunkowe”) może wykonywać również pielęgniarka nie będąca pielęgniarką systemu, lecz zatrudniona w podmiotach leczniczych będących jednostkami budżetowymi, w tym państwowymi tworzonymi i nadzorowanymi przez MON, MS, Szefa ABW, które posiadają w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza POZ i jednostki wojskowe – pod warunkiem ukończenia właściwych kursów kwalifikacyjnych lub posiadania wskazanych tytułów specjalisty. Dodatkowo zakres innych czynności wykonywanych przez pielęgniarkę bez zlecenia lekarskiego w podmiotach leczniczych będących jednostkami budżetowymi, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, i jednostkami wojskowymi, określa § 6 rozporządzenia.
Rozporządzenie przewiduje również stosowne katalogi czynności i wykazy produktów leczniczych określone dla położnych, oczywiście z uwzględnieniem zasadniczych odrębności zawodowych.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 28 lutego 2017 roku w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz.U. poz. 497) wejdzie w życie 23 marca 2017 r.
pracowanie: r. pr. Aleksandra Kosiorek
Źródło: www.dziennikustaw.pl, stan z dnia 13 marca 2017 r.