Dotyczy to informacji przekazywanych od lekarzy leczących pacjentów w poradniach specjalistycznych, którzy przekazują lekarzom POZ dane o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach (w tym okresie ich stosowania i dawkowania) oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych. Lekarze są zobligowani do włączenia kopii tych informacji do dokumentacji wewnętrznej pacjenta lub dokonania w dokumentacji wpisu o wydaniu informacji, zawierającego jej dokładny opis.
Wynika tak z ogłoszonego 24 lipca 2014 roku w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ministra zdrowia z 14 lipca 2014 roku, zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Ministerstwo Zdrowia przypominamy, że obowiązek przekazania – nie rzadziej niż co 12 miesięcy – lekarzowi POZ takich informacji wynika z § 12 ust. 5 załącznika do rozporządzenia ministra zdrowia z 6 maja 2008 roku w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 81, poz. 484).
Rozporządzenie MZ: informacja o leczeniu specjalistycznym do lekarza POZ
Według nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia informacja, sporządzona przez lekarza specjalistę dla lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zostaje włączona do katalogu dokumentacji indywidualnej zewnętrznej.