Rada Sektorowa ds. Kompetencji ma stanowić forum wymiany opinii pomiędzy trzema elementami systemu kształtowania kompetencji i potrzeb kompetencyjnych w branży opieki zdrowotnej i pomocy społecznej: pracodawcami, systemem edukacji a przedsiębiorcami działającymi w danym sektorze.
System rad ma umożliwić oddziaływanie przez przedsiębiorców na dostawców usług edukacyjnych i rozwojowych oraz zbudowanie właściwego partnerstwa przedsiębiorstw z instytucjami rynku pracy. Przedsiębiorstwa będą dostarczać wiarygodnych danych o potrzebnych kwalifikacjach w reprezentowanych przez siebie sektorach, co pozwoli zwiększyć skuteczność działań z zakresu pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.
Projekt stanowi część większego programu realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach którego ma powstać Rada Programowa ds. Kompetencji – powoływana przez ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego – oraz Rady Sektorowe dla 15 sektorów.
Inauguracyjne spotkanie rady dotyczącej opieki zdrowotnej odbyło się 20 grudnia 2016 roku w siedzibie Pracodawców RP. Gośćmi posiedzenia byli Jarosław Pinkas, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; prof. Łukasz Szumowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Anna Świebocka-Nerkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP.
Główną rolę w Radzie odgrywają animatorzy pracy Rady: doradca Prezydenta Pracodawców RP dr Małgorzata Gałązka-Sobotka w sprawach opieki zdrowotnej i profesor Mirosław Grewiński w sprawach pomocy społecznej. Kierownikiem projektu jest Ewa Płodzień-Pałasz, Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Pracodawców RP.
Źródło: www.pracodawcyrp.pl