Podczas konferencji blisko 100 uczestników miało okazję zapoznać się z wynikami projektu badawczego "Koncepcja sprawozdawczości szpitali na potrzeby zintegrowanego systemu oceny dokonań", realizowanego pod kierunkiem prof. Marii Hass-Symotiuk z Uniwersytetu Szczecińskiego. Patronat honorowy nad konferencją objęła Minister Zdrowia Ewa Kopacz, a współorganizatorem tego wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
W pierwszej części konferencji odbyła się prezentacja wyników projektu badawczego "Koncepcja sprawozdawczości szpitali na potrzeby zintegrowanego systemu oceny dokonań". Profesor Maria Hass-Symotiuk wraz z zespołem badawczym zaprezentowała wyniki badań, przeprowadzonych w szpitalach, organach założycielskich, wojewódzkich oddziałach NFZ oraz w Ministerstwie Zdrowia, dotyczące zbiorów informacji jakie są generowane przez szpitale na potrzeby różnych interesariuszy. Zaprezentowana została również opracowana przez zespół badawczy koncepcja modelu systemu pomiaru i oceny dokonań wraz z propozycją standardu sprawozdawczości na potrzeby zintegrowanej oceny dokonań szpitali.
Uczestnicy sesji podczas jednego z paneli zastanawiali się, co należałoby zmienić, aby usprawnić system informacyjny w ochronie zdrowia i jak powinna wyglądać ocena działalności szpitali przez różnych interesariuszy. Tematyka kolejnych paneli obejmowała niedomogi obowiązującego systemu sprawozdawczości szpitali, kluczowe problemy dotyczące opracowanego systemu pomiaru i oceny dokonań szpitali publicznych dla różnych interesariuszy szpitali oraz zaprojektowany standard sprawozdawczy.
Jeden z elementów sesji został poświęcony także dyskusji, czy model systemu pomiaru dokonań powinien wykraczać poza obszar finansowy i być ujednolicony dla szpitali publicznych i niepublicznych. Nikt nie miał wątpliwości, że ocena szpitali przez wynik finansowy jest ważnym i właściwym rozwiązaniem, ale powinna być uzupełniona o ocenę w pozostałych istotnych obszarach działalności szpitala.
Finał konferencji natomiast został poświęcony sprawozdawczości finansowo medycznej przygotowanej przez szpitale. Uczestnicy panelu opowiadali o praktycznych problemach związanych z wyceną i ewidencją przychodów i kosztów działalności medycznej. Informacje o kosztach świadczeń medycznych są nieporównywalne i dlatego NFZ nie wykorzystuje ich przy ustalaniu cen w procesie kontraktowania.
Podsumowując konferencję należy podkreślić, że szpitale i samorządy przygotowują się obecnie na wejście w życie ustawy o działalności leczniczej i nie ma wątpliwości, że w nowych warunkach ranga problemu oceny dokonań szpitali jeszcze bardziej zyska na znaczeniu.