Z dniem 1 stycznia 2023 r. wchodzą w życie szerokie zmiany związane ze zwiększeniem dostępności do niektórych wyrobów medycznych (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie).

Czytaj także na Prawo.pl: Od 1 stycznia nowe zasady refundacji wyrobów medycznych>>

Czytaj w LEX: Zasady wystawiania oraz potwierdzenia zleceń na wyroby medyczne >>>

Zadowoleni ze zmian są między innymi pacjenci onkologiczni, którzy po operacjach korzystają z opasek uciskowych. Wyroby medyczne wykonywane na zamówienie i seryjnie z działaniem uciskowym refundowane będą do dwóch sztuk, a wymieniać je będzie można co pół roku. 

- Z opasek korzystają osoby po nowotworze piersi, po mastektomii radykalnej. Opaski służą temu, by nie dochodziło do obrzęków.  Do tej pory refundacja przysługiwała raz do roku.  Tymczasem opaski te trzeba prać codziennie, by móc z nich korzystać. Niektóre osoby, aby zapewnić sobie wymianę, kupują więc rajstopy uciskowe, która nie spełniają jednak funkcji wyrobu medycznego. W dodatku opaski po pół roku zwykle są już rozciągnięte, także wymiana ich co pół roku jest koniecznością - mówi czytelniczka Prawo.pl.

Początkowo - na etapie prac nad projektem rozporządzenia - niezadowoleni ze zmian byli pacjenci stomijni.

Czytaj na Prawo.pl: Pacjenci ze stomią wydają za dużo - ministerstwo szykuje ograniczenia>>

Ministerstwo Zdrowia chciało odebrać możliwość zakupu dowolnych wyrobów stomijnych i akcesoriów w ramach limitu kwotowego. Ostatecznie jednak resort zdrowia zdecydował, że od 1 stycznia będą dwa zlecenia: na sprzęt podstawowy płytki i worki w systemie jedno i dwuczęściowym oraz zestaw do irygacji a także na sprzęt pielęgnacyjny tzw. akcesoria takie jak pasty, pudry, paski, produkty do usuwania sprzętu stomijnego lub do ochrony skóry wokół stomii.

 

- Przysługujący dodatkowy limit w związku z posiadanym orzeczeniem: stopień niepełnosprawności znaczny, pozostaje bez zmian i będzie wielokrotnością limitu podstawowego w zależności od potrzeb w uzgodnieniu z osobą wystawiająca zlecenie. Potrzebny sprzęt powyżej wyznaczonych limitów będzie jak dotychczas musiał być zakupiony w całości ze środków własnych - dodaje Agnieszka Siedlarska, wiceprezeska Fundacji StomaLife. 

Nowe zasady refundacji: wózki inwalidzkie, zbiorniki na insulinę

To nie wszystkie zmiany. Kompleksowo uregulowano zasady refundacji wózków inwalidzkich - kategorie zostały szczegółowo opisane, a podział został dokonany zgodnie z typami wózków.  Wyznaczono limit finansowania na wózek spacerowy bierny dla dorosłych do 4 tys. zł, dla dzieci do 3.000 zł Podniesiono limit finansowania na wózek elektryczny dla dorosłych i dla dzieci do 5 tys. zł. 

Rozszerzono refundację zbiorników na insulinę do osobistej pompy insulinowej do 5 sztuk na pacjentów z cukrzycą typu 3. Rozszerzono refundację zestawów infuzyjnych do osobistej pompy insulinowej na pacjentów z cukrzycą typu 3. Umożliwiono refundację zestawów do pomp bezdrenowych (również do 10 sztuk).

Podniesiono limity dla wyrobów medycznych przeznaczonych dla osób z wadą wzroku  i na wyroby wspomagające słyszenie. W zakresie rurek tracheostomijnych wprowadzono możliwość ich wymiany co 6 miesięcy.

Kalendarz szkoleń online w LEX Ochrona Zdrowia >>>

Wystawione zlecenia tracą ważność

Jak podkreśla radca prawny Dobrawa Biadun w opracowaniu dla Legal Alert, w zakresie realizacji zleceń na wyroby medyczne rozporządzenie wprost wskazuje, że niezrealizowane w całości zlecenia na wyroby medyczne określone w lp. 69 (rękawiczka uciskowa), 70 (półskarpetka uciskowa), 98 (paski mocujące do worków do zbiórki moczu), 103 (nebulizator), 104 (inhalator pneumatyczny), 129–131 (wózki inwalidzkie), 135 i 136 (sensory do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT)) tracą ważność z dniem 1 stycznia 2023 r.

Natomiast w zakresie obliczania okresu użytkowania czy limitów cen naprawy, do wyrobów medycznych wydanych do 31 grudnia 2022 r. i nadal użytkowanych po tym dniu, zastosowanie mają przepisy zmienione.

 

Cena promocyjna: 169 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 118.29 zł