Stanowisko takie organizacja, którą tworzą: Naczelna Izba Lekarska, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów, Porozumienie Chirurgów SKALPEL, ogłosiła w związku z obchodzonym 11 lutego Dniem Chorego.
Jego autorzy stwierdzają, że dotychczasowe postulaty środowiska są ignorowane, lekarze nie mają wsparcia, są zlekceważeni i oszukani. - Polityka zdrowotna jest prowadzona w sposób chaotyczny, brak w niej spójności, jest tylko gaszenie pożarów. Podejmowane są decyzje zagrażające bezpieczeństwu pacjentów. Podważa się zaufanie do lekarzy - czytamy w oświadczeniu.
Czytaj: Rząd przygotowuje plan odbudowy zdrowia Polaków>>
Przedstawiciele POL zaprezentowali największe bolączki ochrony zdrowia, których nie dostrzegają decydenci. Przedstawiono też postulaty, którymi w najbliższym czasie powinien zająć się Minister Zdrowia, nazwane Dziewiątką POL-u. Jej najważniejsze tezy to:
- Zagwarantujcie wszystkim medykom środki do leczenia i ochrony niezależnie od typu placówki.
- Zagwarantujcie ubezpieczenia personelu medycznego na wypadek trwałej choroby nabytej w trakcie udzielania świadczeń lub śmierci.
- Zagwarantujcie bezpieczeństwo prawne lekarzom zgłaszającym powikłania a pacjentom szybką ścieżkę naprawy szkody.
- Zagwarantujcie przejrzyste i jednoznaczne zasady wynagradzania.
- Nie każcie nam określać i odpowiadać za wysokość refundacji wypisywanego leku.
- Zagwarantujcie wzrost wydatków na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB nie wliczając w to wydatków związanych z epidemią już w 2021 r.
- Ograniczcie biurokrację.
- Zagwarantujcie klarowny proces rekrutacji na specjalizację i kierowania na rezydenturę oraz jasno określony przebieg szkolenia.
- Zmieńcie organizację systemu opieki zdrowotnej oraz procedury organizacyjne w COVID-19.
Czytaj: Sośnierz: Mogę opracować projekt naprawy ochrony zdrowia>>
Porozumienie Organizacji Lekarskich (POL) zostało reaktywowane w listopadzie 2020 r. Obecnie tworzy je pięć struktur: Naczelna Izba Lekarska, Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Rezydentów oraz Porozumienie Chirurgów „Skalpel”.
W przeszłości POL funkcjonowało w trakcie największych kryzysów w polskiej ochronie zdrowia. Ostatnia aktywność POL miała miejsce przy okazji protestu pieczątkowego. Jak podkreślają uczestnicy Porozumienia, jest to reprezentacja całego środowiska lekarskiego. - POL wznawia swoje działania w momentach, gdy już tylko w ten sposób można z należytą mocą i stanowczością pokazać społeczeństwu i decydentom, katastrofalną sytuację i składające się na nią problemy jakie dotykają polskiej ochrony zdrowia - napisano w ośwaidczeniu.
Oświadczenie podpisali:
- Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
- Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
- Piotr Watoła, wiceprezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
- Artur Drobniak, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej.
- Piotr Pisula, przewodniczący Porozumienia Rezydentów.
- Krzysztof Hałabuz, prezes ds. operacyjnych Porozumienia Chirurgów SKALPEL.
Cena promocyjna: 94.4 zł
|Cena regularna: 118 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 106.2 zł