Minister uczestniczy w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie w otwarciu zrestrukturyzowanej Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej.
"W systemie służby zdrowia w Polsce (…) w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z zagubieniem się w czymś, co fałszywie nazywano rynkiem świadczeń zdrowotnych albo nawet rynkiem procedur medycznych" – powiedział minister.
Jak dodał, kiedyś - 20 czy 30 lat temu - lekarze spotykając się, rozmawiali zwykle o ciekawych przypadkach, odkryciach i nadzwyczajnych sposobach leczenia; a obecnie i w ostatnich latach dyskutują raczej o tym, jak zakwalifikować pacjenta, by uzyskać za jego leczenie najlepsze stawki.
„To jest jakieś zagubienie i staramy się z tego jakoś wykaraskać, nie jest to łatwe” – powiedział minister.
Jako nieakceptowalną określił minister sytuację, w której pacjent jest wypisywany ze szpitala i nie wie, jak dalej szukać dla siebie pomocy.
„Hospitalizacja jest zwykle ograniczana do kilku dni, które pozwalają postawić rozpoznanie (…) albo przywrócić jakąś równowagę, ale z całą pewnością nie doprowadzają chorego do pełnego zdrowia. Pacjent po hospitalizacji pozostawiany jest samemu sobie, jest jedynym organizatorem opieki nad sobą w niezrozumiałym i skomplikowanym systemie, który go otacza” – wskazał.
Tymczasem, jak wskazał, brak właściwej kontynuacji leczenia czy rehabilitacji doprowadzić może do sytuacji, w której skutki podejmowanych przez lekarzy wysiłków, nie są takie, jakby oczekiwano.
Jak podkreślał Radziwiłł, prezes NFZ jest zaangażowany w tworzenie nowych produktów i świadczeń, które mają charakter bardziej skoordynowany. „Będziemy zmierzać, by koordynację wprowadzić niemal we wszystkich wymiarach i częściach - od POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), przez AOS (ambulatoryjnej opieki specjalistycznej)” - mówił. Zmiany, jak dodał, planowane są na poziomie finansowania i organizowania.
Nowa Klinika Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej powstała w wyniku połączenia działających w szpitalu przy Szaserów: Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii oraz Zakładu Immunologii i Alergologii Klinicznej.
Zmiany, jak podkreślają przedstawiciele szpitala, pozwolą lepiej wykorzystać potencjał tych dwóch komórek organizacyjnych Instytutu - nowoczesne podejście do diagnostyki oraz terapii chorych na choroby płuc, choroby alergiczne i immunologiczne. Dzięki restrukturyzacji możliwe ma być świadczenie zintegrowanej opieki medycznej, łączącej hospitalizacje (w tym intensywny nadzór nad najciężej chorymi) oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS).
Większość pacjentów Kliniki to cywile, dla nich rozwijane są m.in. nowe programy lekowe. Wynika to z priorytetowych kierunków badań, jakie w latach na lata 2013-2022 ma realizować wojskowa służba zdrowia. Wytyczne MON dotyczą obszarów związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym państwa oraz współpracą cywilno-wojskową.(PAP)