Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego informuje, że liczba zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 była aż trzykrotnie wyższa w porównaniu z poprzednim.
Zgłoszono ponad 2,4 mln zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań (w tym ponad 1,3 mln stanowiły dzieci w wieku do lat 14), ponad 11 tys. hospitalizacji związanych z grypą oraz 123 zgony.
Eksperci twierdzą zgodnie, że szczepienia przeciw grypie są jedyną efektywną i bezpieczną metodą profilaktyki tej choroby i jej powikłań, a zachorowań mogło być zdecydowanie mniej gdyby Polacy częściej szczepili się. Z szacunków NIZP-PZH wynika, że w ubiegłym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się jedynie 3,75% Polaków.
W celu zwiększenia liczby szczepionych przeciw grypie niezależni eksperci w ramach społecznej inicjatywy powołali Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorami Społecznej Kampanii Informacyjnej, realizowanej w ramach projektu są Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. Program realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, World Medical Association, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, 9 towarzystw naukowych, 4 związków pracodawców oraz organizacji zrzeszających samorządy.
Optymalnym czasem na szczepienie jest czas między wrześniem a grudniem. Szczepienia poleca się wszystkim osobom, które ukończyły 6-ty miesiąc życia, ale szczególnie tym, które mają podwyższone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub zgonu z jej powodu oraz chorują przewlekle.
Opracowanie: Ewelina Wójcik, RPE WKP
Źródło: www.pzh.gov.pl, stan z dnia 23 września 2013 r.
\