Zmieniając w 2011 roku system kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów na uczelniach medycznych zakładano całkowitą likwidację stażu podyplomowego i zastąpienie go praktycznym nauczaniem zawodu na ostatnim roku studiów. Rozwiązanie to było powszechnie krytykowane przez samorząd lekarski i same uczelnie jako uniemożliwiające utrzymanie właściwego poziomu wykształcenia kadr medycznych.
Dotychczasowe przepisy przewidywały, że ostatni staż podyplomowy dla lekarzy rozpocznie się 1 października 2017 roku, a dla lekarzy dentystów 1 października 2016 roku. Pomimo, że projekt nowelizacji przywracającej staż podyplomowy został skierowany do konsultacji społecznych już w lutym 2016 roku, ostatecznie do jego uchwalenia doszło już po skierowaniu ostatnich lekarzy dentystów do odbywania stażu.
W konsekwencji w okresie przejściowym od 2 października 2016 roku do 28 lutego 2017 roku w celu uzyskania prawa wykonywania zawodu lekarze dentyści nie muszą przedstawiać dokumentów potwierdzających odbycie lub uznanie stażu podyplomowego.
Inaczej niż w wypadku poprzedniego stażu podyplomowego, stażyści nie będą posiadać ograniczonego prawa wykonywania zawodu, lecz pełne prawo wykonywania zawodu na czas określony, na czas trwania stażu nie dłuższy jednak niż 5 lat. Ograniczone prawa wykonywania zawodu przyznane przed dniem wejścia w życie ustawy stają się 1 stycznia 2017 roku prawami wykonywania zawodu przyznanymi na czas określony, bez konieczności jednak wymiany stosownych dokumentów.
Zwiększeniu ulegnie również rola opiekuna stażu podyplomowego, który będzie sprawował nadzór nad stażystą w szerszym zakresie niż dotychczas, na przykład stażysta będzie uprawniony do samodzielnego stwierdzania zgonu oraz wystawiania recept i wydawania orzeczeń lekarskich po uzgodnieniu z opiekunem. Niemniej jednak, utrzymano zasadę, zgodnie z którą stażysta będzie uprawniony do wykonywania zawodu wyłącznie w miejscu odbywania stażu.
Ponadto w ramach nowelizacji zmieniono wprowadzony w styczniu 2016 roku wymóg odbycia egzaminu z języka polskiego organizowanego przez Naczelną Radę Lekarską przez osoby, które ukończyły studia medyczne w języku innym niż polski - niezależnie od posiadanego obywatelstwa. Obecnie przewiduje się, że osoby, które posiadają obywatelstwo polskie albo obywatelstwo innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej będą mogły alternatywnie przedstawić dokument potwierdzający znajomość języka polskiego wymieniony w wykazie publikowanym przez Ministra Zdrowia.
Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 czerwca 2016 roku sygn. akt K 8/15 kwestionującego możliwość wprowadzenia ograniczeń w dostępie do pytań i odpowiedzi z LEK i LDEK, ustawodawca zdecydował się na gruncie nowelizacji wprowadzić 5-letni okres od dnia przeprowadzenia egzaminu, w którym nie będą one jednak publicznie dostępne.
Nowelizacja wchodzi w życie co do zasady 1 stycznia 2017 roku, przy czym pierwszy staż podyplomowy na nowych zasadach rozpocznie się 1 marca 2017 roku. Ponadto od 16 grudnia 2016 roku do egzaminów LEK i LDEK nie będą już mogli przystępować studenci ostatniego roku studiów, lecz jedynie osoby, które uzyskały już tytuł zawodowy lekarza lub lekarza dentysty.
Ustawa z 21 października 2016 roku o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2020).
Opracowanie: adw. Damian Konieczny