Zgodnie z projektem ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi i Honorowemu Dawcy Krwi ma przysługiwać:
- zwolnienie od pracy, zwolnienie od zajęć służbowych lub od obowiązkowych zajęć edukacyjnych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a w przypadku dawców krwi pracujących lub odbywających służbę w systemie pracy zmianowej – zwolnienie obejmujące zmianę roboczą, która zaczęła się w dniu, w którym oddano krew lub jej składniki oraz dzień następny, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych na podstawie art. 2982 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy;
- prawo do wynagrodzenia lub uposażenia zgodnie z ustawą z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy i pragmatykami zawodowymi;
- zwrot kosztów przejazdu do i z jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, dokonywany przez tę jednostkę, w której dawca oddał krew
- rekompensata energetyczna wydawana przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi.
Określono także prawa "kandydata na dawcę krwi". Pod ten przepis podlegałyby osoby, które zgłosiły się do punktu krwiodawstwa, jednak podczas badania lekarskiego nie zostały zakwalifikowane do oddania krwi. Zgodnie z projektem kandydatowi na dawcę krwi przysługuje:
- zwolnienie od pracy, zwolnienie od zajęć służbowych lub od obowiązkowych zajęć edukacyjnych na czas badania lekarskiego
- zachowanie prawa do wynagrodzenia lub uposażenia zgodnie z przepisami
Dwa dni wolnego dla honorowych dawców - zmiany w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej
Wcześniej, czyli zanim pojawił się projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, dwa dni wolnego "na stałe" do innego aktu prawnego: ustawy o publicznej służbie krwi, Sejm wprowadził przy okazji prac nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej. (Ustawa weszła w życie 20 kwietnia - red. Czytaj także: Honorowi dawcy osocza - nawet 48 dni wolnego w roku (prawo.pl))
Przed epidemią, honorowym krwiodawcom przysługiwał jeden dzień wolnego. Dwa dni wolnego w pracy zostały wprowadzone w związku z epidemią Covid-19. Była to początkowo zachęta dla ozdrowieńców do oddawania krwi, jej składników (w tym osocza). - W praktyce z prawa tego korzystają wszyscy honorowi dawcy – mówi Łukasz Szaniawski, Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.
Czytaj także na Prawo.pl: Sejm uchwalił ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej>>
Czytaj też: Honorowi dawcy krwi w białych kołnierzykach >>>
Czytaj też: Dwa dni zwolnienia od pracy za oddanie krwi, w tym osocza po chorobie COVID-19 >>>
Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi
Sprawdź w LEX:
Czy dni wolne z tytułu honorowego oddania krwi należy wliczać do stażu pracy? >
Czy przysługuje wynagrodzenie za czas nieobecności w przypadku, gdy nie doszło do oddania krwi? >
Dla pracodawców to obciążenie
Uznając potrzeby publicznej służby krwi, z innej perspektywy patrzą na to pracodawcy, dla których dodatkowe dni wolne dla pracowników są obciążeniem. Jak mówiła Prawo pl. Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert prawa pracy Pracodawców RP, przed pandemią pracownikowi, który oddawał krew, przysługiwał 1 dzień zwolnienia od pracy. Ustawa covidowa wprowadziła dodatkowy dzień wolny, który przysługuje w dniu następnym po oddaniu krwi. Pomimo zniesienia stanu epidemii przepis nadal obowiązuje, gdyż w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego pracownicy mogą również korzystać z tego uprawnienia. - Z perspektywy pracodawców dodatkowy dzień wolny stanowi trudność przede wszystkim o charakterze organizacyjnym. Każda absencja pracownika w pracy wiąże się ponadto z określonymi wydatkami. Przede wszystkim z kosztem zapłaty wynagrodzenia za dzień zwolnienia oraz kosztami jego zastępstwa – tłumaczy.
W opinii Katarzyny Siemienkiewicz, oddawanie krwi to szczytna inicjatywa i należy ją społecznie promować. - Tylko dlaczego za to przedsięwzięcie mają płacić pracodawcy – pyta.
Więcej: To państwo, a nie pracodawcy, powinno finansować dni wolne krwiodawców>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.