Zgodnie z ustawą o publicznej służbie krwi,  honorowemu dawcy krwi a także zasłużonemu dawcy krwi przysługuje posiłek regeneracyjny.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy krwi określa, że jego wartość kaloryczna wynosi  4,5 tys. kalorii. 

Honorowy dawca po oddaniu krwi otrzymuje czekolady: osiem lub dziewięć. Liczba czekolad zależy od tego, czy przed oddaniem krwi, honorowy krwiodawcy może posilić się "śniadaniem" (sok, baton lub herbatniki). Jeśli dostanie ten nieduży posiłek, po oddaniu krwi może liczyć już tylko na osiem czekolad, a nie dziewięć.  

Czytaj także na Prawo.pl: Uprawnienia dawców krwi tylko na papierze - to otwarta droga do wyłudzeń>>

Posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi

Honorowi dawcy zauważają, że z roku na rok posiłki regeneracyjne są gorszej jakości. Podkreślają, że nie oddają krwi dla czekolad, ale uzupełnienia bilansu kalorycznego po oddaniu 450 mln krwi domaga się  organizm.  - Wprowadzając pakiety dziewięciu czekolad tylnymi drzwiami wycofano się ze śniadań dla honorowych dawców, którzy uskarżają się na gorsze samopoczucie po oddaniu krwi pełnej - mówi zasłużony honorowy dawca, rozmówca Prawo.pl 

 

W dodatku zmieniły się także zasady organizowania przetargów na czekolady. Do niedawna (do 2019 r. ) przetargi na dostawy czekolad organizowały regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Od sytuacji finansowej centrum zależało więc to, czy honorowi dawcy mogli liczyć na czekoladowe marki premium, czy nie.  Po tym, gdy jeden centralny przetarg ogłosiło i rozstrzygnęło Ministerstwo Zdrowia, część honorowych dawców narzeka na jakość czekolad, które otrzymują. 

W dodatku, jak podkreśla nasz rozmówca, resort nie konsultował z honorowymi dawcami krwi, jaki rodzaj czekolad chcieliby otrzymywać w "deputacie kalorycznym". 

Honorowi dawcy krwi odsyłają czekolady

Dwa razy z rzędu przetarg wygrała ta sama firma.  W dodatku przetarg rozstrzygnięty w 2021 r. obejmuje dostawy czekolad do końca 2023 r. Dlatego zniecierpliwieni i nomen omen zniesmaczeni jakością czekolad honorowi dawcy krwi zaczęli odsyłać czekolady urzędnikom Ministerstwa Zdrowia. Do resortu trafiło kilka takich przesyłek.

Co na to resor zdrowia? 

- W związku z przekazanym przez Pana prezentem w postaci czekolad, Departament Lecznictwa informuje, iż (...) pracownicy nie oczekują i nie przyjmują prezentów.  Z uwagi na powyższe Departament zwraca przekazany prezent - czytamy w odpowiedzi urzędników udzielonej osobie, która zwróciła paczkę czekolad. 

Firma Terravita podkreśla z kolei, że w  2022 roku wpłynęło jedynie 14 reklamacji dotyczących pojedynczych czekolad na ponad 12 mln sztuk czekolad dostarczonych w tym roku.  - Jedynie w trzech z nich honorowi dawcy wskazywali na niezadowalający, w ich ocenie, smak poszczególnej czekolady - zaznacza firma. 

Ile czekolady jest w czekoladzie?

Krwiodawcy.org informowali, że w 2020 r. zamówionych zostało 1 940 778 paczek. Wybranym wykonawcą, który spełnił wymagania, złożył najlepszą ofertę była Terravita Sp. z o.o. Podobnie w 2021 r. ta sama firma wygrała przetarg ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia.  Z informacji na platformie Zakładu Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia wynika, że przetarg z kwietnia 2021 r. na dostarczanie czekolad do centrów krwiodawstwa opiewał na 43 mln 152 tys. zł brutto i dotyczył  2 803 884 pakietów czekolad. W dodatku obejmuje dostawy do 31 grudnia 2023 r. 

W 2021 r. wynik przetargu zakwestionowała inna z firm produkujących czekoladę Milano.sp. z o. o.  Jednak Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że odwołanie jest bezzasadne. Firma Milano uważała, że skład czekolad Terravity nie odpowiadał wymogom specyfikacji warunków zamówienia.  Firma stwierdziła to "na podstawie dokonanych przez siebie obliczeń arytmetycznych". KIO uznała jednak, że ten  schemat obliczeń  "stanowi autorski pogląd odwołującego".

Firma Milano chciała m.in. przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego technologa żywności, który miałby sprawdzić jakość na okoliczność  czekolady deserowej. KIO zauważyła jednak, że zamawiający wymagał specyfikacji jakościowej czekolady, a Terravita ją dostarczyła i odpowiadała ona warunkom zamówienia. 

Zamówienie Ministerstwa Zdrowia zakładało, że w paczce czekolad dla honorowych krwiodawców (9 sztuk) znajdzie się:

Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej 70% (tzw. gorzka), maksymalnie 30 g cukru w 100 g produktu  - 3 szt.  

Czekolada twarda z zawartością suchej masy kakaowej od 40% do 45% (tzw. deserowa) z dodatkami:

  • owoców np. morele, maliny, rodzynki (w ilości nie mniej niż 8%) – 1 szt.
  • orzechów – włoskie lub laskowe (w ilości nie mniej niż 15%) – 1 szt.
  • wiórków kokosowych (w ilości nie mniej niż 18%) – 1 szt.

 (maksymalna zawartość cukru 48 g w 100 g produktu)

Czekolada twarda mleczna z zawartością suchej masy kakaowej nie mniej niż 30%, maksymalnie 55 g cukru w 100 g produktu - 3 szt. 

Z centralnego przetargu wyłączone są Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MON oraz MSWiA.  W 2022 r. przetarg na dostarczanie czekolad do centrum MSWiA wygrała także Terravita.