- Zapoznanie się ze zmianami pozwoli na swobodne poruszanie się w systemie finansowanym ze środków publicznych, uchroni lekarza przed karami, jak i powrotem pacjentów w celu poprawienia recepty – wyjaśnia Ewa Warmińska.
Jednym z zagadnień omawianych na szkoleniu „Zmiany w ordynacji lekarskiej” będzie pokazanie uczestnikom, jakie zmiany w prawie zostały wprowadzone od 2016 roku, które wprost wpływają na wykonywanie zawodu lekarza i w szczególności na dokonywaną przez niego ordynację.
Omówiona zostanie także zmiana polegająca na przyznaniu prawa do wystawiania recept przez wszystkich lekarzy bez konieczności zawierania umów z NFZ. Lekarze, którzy obecnie takie umowy mają już zawarte, są nimi związani do końca 2016 roku. Mają oni jednak możliwość ich wypowiedzenia i korzystania z uprawnienia do wystawiania recept wynikającego wprost z ustawy.
Zmiany w ordynacji lekarskiej - SZKOLENIE
|
- W takim jednak przypadku zmieniają się zasady odpowiedzialności lekarza – co zostanie dokładnie omówione na szkoleniu. Wskażę także najczęściej popełniane przez lekarzy błędy, które są podstawą nakładania kar przez NFZ. Duży nacisk zostanie położony także na prawidłowe prowadzenie dokumentacji medycznej, jako najważniejszego dokumentu sporządzanego przez lekarza na dowód udzielonego świadczenia i jego zasadności. Na życzenie uczestników szerzej mogę także omówić zasady wystawiania recept dla siebie i dla rodziny, które doznają pewnych modyfikacji – mówi Ewa Warmińska.
Na szkoleniu poruszony zostanie także wątek (szerzej omawiany podczas szkolenia „Kontynuacja farmakoterapii w nowych ogólnych warunkach umów obowiązujących od 1 stycznia 2016 roku”, które będzie miało miejsce 12 lutego 2016) dotyczący współpracy lekarza z pielęgniarką, w szczególności w zakresie możliwości prowadzenia dalszej kontynuacji leczenia. Niezmiernie istotne jest, aby zlecenie przekazane przez lekarza miało odpowiednią formę i było odpowiednio udokumentowane.
- Omówione zostaną też zasady wystawiania recept „na telefon”, z dokładnym wskazaniem kiedy jest to możliwe, jaką odpowiedzialność ponosi lekarz, oraz jakie wymogi formalne muszą być spełnione, takie jak na przykład wpis w dokumentacji medycznej czy pisemna zgoda pacjenta. Zmianie uległy też przepisy dotyczące konieczności posiadania aktualnych zaświadczeń od lekarza specjalisty – na szkoleniu zostanie wskazane w jakich przypadkach lekarz POZ powinien taką informację posiadać – wyjaśnia Ewa Warmińska.
Istotną zmianą, z punktu widzenia świadczeniodawców, jak i lekarzy u nich zatrudnionych, jest zmiana ogólnych warunków umów, a w szczególności przesłanek do nakładania kary (co zostanie szeroko omówiono 19 lutego 2016 na szkoleniu „Ogólne Warunki Umów o udzielanie świadczeń – zmiany od 1 stycznia 2016 roku”). Na szkoleniu planowane jest omówienie w jakim zakresie NFZ będzie teraz kontrolował udzielanie świadczeń przez lekarzy wykonujących zawód u świadczeniodawcy, na co powinni oni zwrócić w szczególności uwagę.
- Aby wszystkie szkolenia dawały uczestnikom jak największą wiedzę praktyczną na każdym ze szkoleń wskażę najbliższe zmiany jakie będą miały miejsce dotyczące między innymi projektu wprowadzenia darmowych leków dla seniorów oraz znaczenia i wagi ostatnich komunikatów ministra zdrowia, między innymi dotyczących prawidłowego wystawiania recept – dodaje Ewa Warmińska.
Wykładowcą podczas szkoleń będzie Ewa Warmińska.
Ewa Warmińska jest aplikantem adwokackim, świadczy usługi w zakresie doradztwa farmaceutycznego, prowadzi szkolenia z zakresu ochrony zdrowia oraz refundacji. Pracowała w Narodowym Funduszu Zdrowia i Ministerstwie Zdrowia. Brała udział w pracach legislacyjnych nad projektami aktów prawnych z zakresu polityki lekowej państwa. Współtworzyła rozwiązania zmierzające do ujednolicenia kontroli wystawiania i realizacji recept lekarskich w skali całego kraju. Była członkiem Zespołu do spraw rozpatrywania zażaleń składanych do Prezesa NFZ na czynności dyrektora dotyczące kontroli monitorowania ordynacji lekarskiej. Współautor komentarza do ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, jak i licznych komentarzy praktycznych z zakresu ochrony zdrowia.
Więcej informacji na temat szkoleń oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.szkolenia.abc.com.pl