Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która porządkuje Kodeks wykroczeń i zapewnia spójność zawartych w nim regulacji z przepisami innych ustaw. Sejm uchwalił ją pod koniec marca.
Modyfikacja zawarta w noweli odnosi się do przepisu mówiącego o prowadzeniu "zakładu opieki zdrowotnej" bez wymaganego wpisu do rejestru lub ewidencji, za co grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Resort sprawiedliwości, który przygotował projekt zaznaczał, że przepis ten w części dotyczącej prowadzenia zakładu opieki zdrowotnej bez wymaganego wpisu do rejestru został wprowadzony już w latach 90., a ten akt prawny – chodzi konkretnie o ustawę o zakładach opieki zdrowotnej – został uchylony w 2011 r. [-DOKUMENT_HTML-]
Według Ministerstwa Sprawiedliwości wraz z wprowadzeniem tej ustawy nie zmieniono przepisu Kodeksu wykroczeń, co - jak zaznaczył resort - "postawiło poza zakresem normowania tego przepisu osoby, które prowadzą działalność leczniczą w formie innej niż samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej". Stąd według resortu, potrzebne było dopracowanie tego przepisu, tak żeby cały system był spójny.