Do zdarzeń doszło od 5 października 2017 roku co najmniej do 30 listopada 2017 roku. W rezultacie personel medyczny  podmiotów leczniczych realizujących obowiązkowe i zalecane szczepienia ochronne, doprowadził do narażenia nieustalonej liczby dzieci i osób dorosłych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utarty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, czyli czyn z art. 160§ 2 kk.

Postępowanie prokuratorskie zostało zainicjowane licznymi doniesieniami prasowymi oraz zawiadomieniem Wojewody Lubuskiego i Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Z zawiadomień wynika, że w związku z brakami w dostawie prądu  na terenie województwa lubuskiego wywołanymi gwałtownymi zdarzeniami pogodowymi  wystąpiły problemy z przechowywaniem preparatów szczepionkowych w urządzeniach  chłodniczych.

Na podstawie wydruków temperatur pochodzących z rejestratorów umieszczonych w urządzeniach chłodniczych, w których przechowano szczepionki ustalono, że brak dopływu energii elektrycznej spowodował przekroczenie temperatur przechowywania szczepionek, zalecanych zgodnie z Kartami Charakterystyki Produktu Leczniczego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, osiągając temperaturę powyżej 8 stopni Celsjusza.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Z treści zawiadomienia Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, wynika, że pomimo zaistnienia uzasadnionej obawy wady jakościowej szczepionek przeciwko między innymi: błonicy, tężcowi, śwince, różyczce, ospie, grypie, meningokokom, pneumokokom, rotawirusom, wściekliźnie, mogły one zostać podane dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, w dziesięciu podmiotach medycznych na terenie województwa lubuskiego.

Były to następujące podmioty: SP ZOZ GOZ Babimost, NZOZ Zamenhofa w Zielonej Górze, NZOZ Sanus w Zielonej Górze, NZOZ Zdrowie w Zielonej Górze, CM Aldemed  w Zielonej Górze, CM Aldemed Filia Zastal, NZOZ Ulmed w Czerwieńsku, NZOPZ Novomed  w Nowogrodzie Bobrzańskim, Przychodnia Lekarza Rodzinnego w Różankach oraz Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Podanie szczepionek mogło skutkować narażeniem pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo  utraty zdrowia w związku z możliwością wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych i brakiem odporności poszczepiennej.


Szukasz kolejnych informacji z zakresu ochrony zdrowia?
Skorzystaj z wiedzy i narzędzi, jakie zapewnia serwis LEX Ochrona Zdrowia. Kliknij i przekonaj się, że Twoja praca może stać się łatwiejsza >>