Projekt wprowadza zmianę definicji lekarza podczas specjalizacji, poprzez obniżenie dotychczas obowiązujących wymagań wskazujących na etap kształcenia, co umożliwi realizację świadczeń przez lekarzy posiadających inną specjalizację II stopnia lub tytułu specjalisty w odpowiedniej podstawowej dziedzinie medycyny lub w przypadku lekarzy w trakcie specjalizacji w dziedzinie okulistyki lub dermatologii i wenerologii po drugim roku specjalizacji lub w przypadku pozostałych dziedzin medycyny po pierwszym roku specjalizacji.
Możliwość udzielania świadczeń uzależniono jednak od uzyskania przez lekarza w trakcie specjalizacji potwierdzenia wiedzy i umiejętności umożliwiających samodzielną pracę od kierownika specjalizacji. Zgodnie z uzasadnieniem projektu, ma to zwiększyć uprawnienia lekarzy w trakcie specjalizacji przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pacjenta, a także zachowaniu właściwej i odpowiedniej jakości świadczeń.
Zmiany wprowadzają również pojęcie lekarza z I stopniem specjalizacji z doświadczeniem jako lekarza z I stopniem specjalizacji w odpowiedniej dziedzinie medycyny zgodnie z profilem świadczenia gwarantowanego.
Świadczeniodawcy realizujący leczenie onkologiczne, z wyjątkiem nowotworów złośliwych skóry (wyjątek: czerniak) będą zobowiązani do posiadania sformalizowanych procedur postępowania i organizacji udzielanych świadczeń, w szczególności do wyodrębnienia wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, planującego i koordynującego proces leczenia oraz udokumentowania możliwości realizacji świadczeń zabiegowych, chemioterapii oraz radioterapii onkologicznej.
Projektowany akt normatywny ma zobowiązać świadczeniodawców podejmujących się leczenia pacjentów dysponujących kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego do rozpoczęcia terapii w 14 dni od dnia umieszczenia pacjenta na liście oczekujących na udzielenie świadczenia.
Kolejną proponowaną zmianą jest zobowiązanie świadczeniodawcy udzielającego świadczeń gwarantowanych w chemioterapii i radioterapii onkologicznej, na wniosek świadczeniobiorcy, do zapewnienia pacjentowi zakwaterowania w miejscu zapewnionym przez świadczeniodawcę poza przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego udzielającego świadczeń z zakresu leczenia szpitalnego, jeśli jest to uzasadnione medycznie. Dzięki tej zmianie ma poprawić się jakość udzielanej opieki nad pacjentem onkologicznym.
Projekt zakłada również zobowiązanie świadczeniodawcy udzielającego świadczeń gwarantowanych do wdrożenia procedury oceny geriatrycznej pacjenta, z wyjątkiem oddziałów szpitalnych o profilu pediatrycznym neonatologicznym oraz położniczo-ginekologicznym. Oprócz wprowadzenia zmian do części normatywnej rozporządzenia ministra zdrowia z 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1520), projekt wprowadza również zmiany do załączników.
Między innymi do załącznika nr 2 wskazanego rozporządzenia, który stanowi wykaz substancji czynnych zawartych w lekach sprowadzanych z zagranicy, dodano substancję ERWINA L-ASPARAGINASUM, stosowany w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej u pacjentów, u których występuje nadwrażliwość na L-ASPARAGINZĘ.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.
Opracowanie: Jacek Tkacz
Projekt zmian dla świadczeniodawców udzielających gwarantowanych świadczeń szpitalnych
Minister zdrowia przekazał 12 sierpnia 2014 roku do uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Zmiany mają wpłynąć na poprawę jakości udzielanej opieki nad pacjentem onkologicznym.