W ramach Porozumienia Organizacji Lekarskich współpracę wznowiły: Naczelna Izba Lekarska, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Porozumienie Zielonogórskie, Porozumienie Chirurgów Skalpel oraz Porozumienie Rezydentów – organizacje wspólnie przeanalizowały rządowy projekt ustawy, następnie podjęły decyzję o konieczności wystosowania apelu z kluczowymi uwagami.
Czytaj także na Prawo.pl: Sejm - projekt ustawy o jakości w ochronie zdrowia skierowany do dalszych prac>>
Czytaj w LEX: Percepcja jakości świadczenia usługi medycznej z perspektywy pacjenta >>>
Lekarze: projekt jest niedopracowany
W opinii POL projekt jest daleki od oczekiwań i pierwotnych założeń, a niektóre jego części dotyczące m.in. zgłaszania zdarzeń niepożądanych czy "działań represyjnych i kar są zwyczajnie niebezpieczne dla pracowników ochrony zdrowia i pacjentów". Jak zaznaczano, treść projektu uległa zmianom w trakcie prac Komisji Prawniczej i nie została poddana ponownym konsultacjom.
Czytaj w LEX: Zgłaszanie zdarzeń niepożądanych - jakie przypadki rejestrować oraz korzyści i konsekwencje dla personelu >>>
Jak wskazuje organizacja, projekt ustawy jest niedopracowany oraz zawiera fundamentalne błędy. Nie uwzględnia koncepcji takich, jak kultura bezpiecznego traktowania czy prawdziwy system no-fault. Posiada zapisy groźne dla środowiska, promujące wzajemną nieufność i konflikty, a nie współpracę w kierunku poprawy jakości i bezpieczeństwa.
Brak poprawy jakości i bezpieczeństwa
W swoim apelu POL zwróciło uwagę, że regulacje i mechanizmy zawarte w rządowym projekcie „ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta” nie przełożą się na realną poprawę jakości i bezpieczeństwa. – Na podstawie naszych doświadczeń w pracy w systemie ochrony zdrowia i codziennej pracy z pacjentami, wskazujemy trzy zasadnicze obszary, w których proponowane regulacje nie przyniosą oczekiwanego przez pacjentów i medyków efektów” –napisało POL w apelu, dodając, że te trzy obszary dotyczą zgłaszania zdarzeń niepożądanych, systemu kompensacji oraz dostępu do danych zbieranych w Rejestrze Zdarzeń Niepożądanych.
POL zwraca się do parlamentarzystów
Porozumienie Organizacji Lekarskich zwróciło się do parlamentarzystów, w których kompetencji jest procedowanie rządowego projektu ustawy – z apelem o przeanalizowanie zgłaszanych uwag, wzięcie ich pod uwagę w czasie prac i podejmowania odpowiedzialnych decyzji.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.