Stwardnienie rozsiane zostało dodane do wykazu nieuleczalnych, postępujących, ograniczających życie chorób nowotworowych i nienowotworowych, w których udzielane są świadczenia gwarantowane z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, zgodnie z rekomendacją nr 27/2015 roku Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Karta kwalifikacji pomoże lekarzom
Załącznik nr 3 rozporządzenia stanowi karta kwalifikacji do świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej pacjentów dorosłych, której celem jest usystematyzowanie i uporządkowanie procesu kwalifikacji pacjentów do tych świadczeń, a także uwzględnienie w tym procesie ocenę stanu funkcjonalnego pacjenta (w tym stopień sprawności i nasilenie objawów choroby), który obejmuje inne aspekty niż tylko rozpoznanie choroby podstawowej.
Na podstawie oceny stanu chorych oraz występujących u nich objawów karta może pomoc w podjęciu decyzji o objęciu specjalistyczną opieką paliatywną lub dyskwalifikacji a także o formie opieki.
Zaproponowana w projekcie rozporządzenia wersja karty kwalifikacji do świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej pacjentów dorosłych jest jej ósmą wersją, co jest istotne dla wypracowania optymalnego zestawu kryteriów określających stan funkcjonalny pacjentów wymagających zaopatrzenia w opiece paliatywnej i hospicyjnej. W wyniku kolejnych iteracji zebrano uwagi merytoryczne, techniczne oraz dokonywano poprawek. Wypracowany projekt opracowano na podstawie oceny 134 przypadków, dokonano analizy opisowej, usunięto kryteria nieskuteczne oraz uproszczono stopnie oceny natężenia objawów.
Standardy polskie zamiast WHO
Poza tym w projekcie zamiast świadczenia - leczenie bólu zgodne ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia (drabina analgetyczna) wprowadzono świadczenie określone jako leczenie bólu zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej za pomocą leków dostępnych w Polsce.
- Według mnie jest to tylko zmiana formalna, która powoduje większą przejrzystość tego przepisu – komentuje prof. dr hab. n. med. Jan Dobrogowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. – Polska wiedza medyczna też jest oparta o standardy WHO, więc nie widziałbym tutaj jakiegoś zagrożenia związanego z obniżeniem standardów.
Drabina analgetyczna to zdefiniowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1986 roku schemat stosowania leków przeciwbólowych oraz innych farmaceutyków podawanych w celu zmniejszenia doznań bólowych chorego.
Podstawą schematu jest indywidualizacja farmakoterapii bólu, czyli indywidualny dobór leków analgetycznych zarówno ze względu na patomechanizm powstawania bólu, jego natężenie, jak i mechanizmy działania farmakodynamicznego leków przeciwbólowych.
Główną zasadą leczenia bólu na podstawie drabiny analgetycznej WHO jest pomiar jego natężenia.
Opiekun medyczny pomoże w hospicjum
Natomiast w załączniku nr 2 wprowadzona została możliwość realizacji świadczeń opiekuńczych w zakresie opieki paliatywnej i hospicyjnej przez osoby o kompetencjach opiekuna medycznego.
Osoby o tych kompetencjach mogą stanowić personel pomocniczy w realizacji świadczeń, które wymagają w znacznym stopniu wykonywania świadczeń wspierających i pielęgnacyjnych nad pacjentami z chorobami nieuleczalnymi.
Z uzasadnienia do projektu wynika, że wprowadzenie do realizacji świadczeń dodatkowego personelu o adekwatnych umiejętnościach może wpłynąć na poprawę jakości udzielanych świadczeń. Zadaniem opiekuna medycznego jest pomoc osobie chorej i niesamodzielnej w zaspokojeniu podstawowych potrzeb biologicznych, pomoc w utrzymaniu aktywności społecznej oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów higieniczno-opiekuńczych pacjenta, co będzie stanowiło istotne wsparcie dla zabezpieczenia właściwej opieki.
[-OFERTA_HTML-]
W trakcie przygotowania karty kwalifikacji do świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej pacjentów dorosłych oparto się na formularzu wypracowanym przez lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny paliatywnej, wykorzystujących dotychczasowe wersje karty w ośrodkach medycyny paliatywnej.
Uwagi do projektu można zgłaszać do 27 lutego 2018 roku.